Борислав Цеков посочи рисковете от премахването на Великото народно събрание ВИДЕО
Проблеми виждат и юристи, заради даването на твърде много правомощия на депутатите
Една от тезите е, че така ще се дадат свръхправомощия на обикновения парламент и основният закон, който определя основите на това, какви са принципите на управление на държавата и отношенията между държавата и гражданите, ще могат да се променят често, в зависимост от това, кой е на власт.
Ключовата промяна, която ГЕРБ предлага е записана в чл. 169 на проекта за нова Конституция. Той гласи, че и обикновеното Народно събрание може да приема нова Конституция, както и да внася промени в нея.
А заключителните разпоредби на проекта предвиждат, когато Великото народно събрание приеме тази и всички други поправки, да се разпусне завинаги. Така хипотетично Осмото Велико народно събрание може да се окаже и последното в историята.
Според доктора по конституционно право Борислав Цеков свръхконцентрацията на правомощия в ръцете на обикновения парламент крие рискове.
„Това е много голямо отстъпление от възможността българските граждани да бъдат представени в парламента и големите решения на нацията да зависят колкото може повече от волята на хората”, смята Цеков.
Проблеми виждат и юристи, заради даването на твърде много правомощия на депутатите.
„90 представители могат да вземат такъв важен въпрос, който е свързан с отделяне или присъединяване на територия, с промяна на държавното устройство”, казва Людмил Рангелов – зам.-председател на Висшия адвокатски съвет.
Коментари предизвиква и друго важно предложение на ГЕРБ – право на законодателна инициатива да имат съветите на прокурорите и съдиите.
„Принципно едно такова разрешение е добре, да има и други субекти, които да притежават законодателна инициатива извън депутатите и МС”, добавя Рангелов.
„Да се даде законодателна инициатива на органи и длъжностни лица, които не са пряко избрани от гражданите, които не зависят от демократичния вот на гражданите е нещо много опасно. Това не означава да поставяме под съмнение добросъвестността на магистратите”, казва Борислав Цеков.
Последвайте ни
2 Коментара: