Бързо се намират купувачи за завършени и готови за нанасяне апартаменти, коментираха брокери на имоти. В повечето случаи това са жилища на вторичния пазар, а не продавани от строителни предприемачи.

За да отговорят на търсенето на пазара, предприемчиви граждани купуват апартаменти в началния етап от строителството или пък жилища в стари сгради, които си нуждаят от основен ремонт.

След това ги довършват или ремонтират като поставят подови настилки, боядисват стените, слагат мивка, тоалетна и душ в банята.

След като жилищата станат готови за нанасяне

ги продават на значително по-висока цена от тази, на която са ги купили.

За да бъде намерен бързо купувач и цената да бъде по-висока, често наемат и интериорен дизайнер, който да оформи апартамента според съвременните тенденции.

Купувачите с по-големи финансови възможности предпочитат да придобият напълно готов апартамент, в който могат веднага да се нанесат, а не да се занимават с майстори. Понякога наличието на обзавеждане може да е плюс, но някои купувачи държат сами да изберат мебелите си.

Активността на имотния пазар е добра.

Има редица купувачи на пазара, които търсят жилище, но не купуват на всяка цена. Търсят подходящ за тях имот, не бързат, а правят много огледи преди да изберат жилище, което най-добре отговаря на изискванията им.

Купувачите в повечето случаи знаят точно какво жилище искат да намерят. И когато го открият бързо стигат до сключване на сделка.

Цените на жилищата в страната плавно се покачват. Сред причините за това са поскъпването на строителните материали и ограничената наличност на терени за строеж в големите градове.

Ниските лихви по кредитите са стимул

за пазара на имоти и водят до повишаване на търсенето. Което също е фактор за поскъпване на имотите.

Предстоящото влизане на България в еврозоната, независимо от коя дата ще започнем да пазаруваме с евро, също ще бъде стимул за пазара на имоти, защото страната ни ще стане по-привлекателна за купувачи от чужбина. Затова много хора искат да купят имот преди влизането ни в еврозоната.