Когато отиваме на риболов на лед, безопасността трябва да е на първо място. Дебелият и стабилен лед е в основата на този вид риболов през зимата. С употребата на пешня можем да проверим колко е дебел ледът. Категорично се забранява да се проверява дебелината на леда с удари с нозе, пишат Телеграф.

Ледът със зеленикав оттенък и дебелина най-малко 5 сантиметра се смята за безопасен за преминаване, макар да има мнения, че безопасната дебелина е 10 сантиметра. Строго е забранено да се тества здравината на леда с удари с крака. За тази цел подръка трябва да имате пешня, каквато можете да намерите в специализираните магазини за риболовни такъми.

Когато ходите върху лед, трябва да очертаете маршрут и да се уверите, че ледът е здрав, с помощта на пешня. Ако ледът е крехък, трябва да спрете да се движите и да се върнете по пътя си, като правите първите стъпки, плъзгате краката си по повърхността. При преминаване на леда в група, е необходимо да се следвате на разстояние 6-7 стъпки и да сте готови за оказване на незабавна помощ на предния.

Докато преминавате върху лед, обърнете внимание на повърхността му, избягвайте опасни места и зони, покрити с дебел слой сняг. Особено внимание се изисква там, където има бързо течение, извори, храсти, трева, която се подава на повърхността, както и местата, където се вливат потоци и се изливат топли отпадъчни води от промишлени предприятия.

По време на риболов не можете да пробиете много дупки в ограничена площ и да се събирате в големи групи.

Препоръчва се всеки риболовец да има животоспасяващо устройство под формата на шнур с дължина 12-15 метра, в единия край на който е фиксирана тежест с тегло 400-500 грама, а в другия край има примка за закрепване на шнура към ръката Ако все пак се случи инцидент и сте паднали във водата, разперете ръцете си широко по ръбовете на леда, за да не се гмуркате презглава.

Отървете се от товара и ненужните неща (чанти, раници, ски и др.), но в никакъв случай от дрехи. Въздухът под дрехите ще създаде своеобразен балон, който ви помага да останете на повърхността, а самите дрехи ще помогнат на тялото да се стопли. Ако е възможно, се придвижете до ръба на ледената дупка, където течението не ви носи под леда, опитайте се да не отчупите ръба.

Излезте на повърхността без резки движения, приплъзвайки се с гърдите и последователно издърпвайки краката си. След като излезете от дупката, се въртете назад и след това пълзете в посоката, от която сте тръгнали. И най-важното - не рискувайте живота си дори за много обещаващо място.

В средата на водоема водата обикновено замръзва по-късно и ледът е малко по-тънък, отколкото в периферията. Ако по крайните части на гьола например дебелината е десетина сантиметра, то по средата се очаква да бъде около 5-6 сантиметра.

Добре е да си изберем площадка, където никой не е ловил и няма дупки. Правим около десетина дупки с пешня, за да проверим във всяка дали кълве. За да пробием леда, ползваме ледобур – подобно на свредел съоръжение.

Няма смисъл да се застоявате на една дупка дълго, ако вътре няма риба. При този вид риболов е хубаво вие да търсите рибата, а не да чакате тя да дойде при вас, обяснява един от най-добрите риболовци у нас Радослав Кискинов в клип в Ютюб.

Ловим на блесни или мормишка

Първо започваме риболова на блесни, за да видим как ще реагира рибата. Ако някъде има повече риби, се спираме на тази дупка и пробваме с различни примамки. Ако рибите са прекалено дребни за блесна, можем да сменим на безмотилна мормишка с мънисто. Използва се малко парче прозрачен шлаух за плувка, така че да не пада мънистото. Може да се използва и клуп от влакно.

Освен костур на безмотилна мормишка се лови много добре и бабушка и червеноперка. Самата игра кара мормишката да се движи като насекомо, рибата да полудява и да започва да атакува много уверено, съветва Радослав Кискинов.