Служители в няколко структури на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) излязоха на национален протест за увеличение на заплатите, блокираха пътни артерии и изразиха готовност за ефективни стачни действия. Те обявиха, че не са изпълнени исканията им от преди месец, поставени с поредица символични протестни акции, пише Телеграф бг.

В акцията участваха работещи в Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), Регионалните инспекции по околна среда и води (РИОСВ), заедно с Басейновите дирекции и Националните паркове, членуващи във Федерацията на независимите синдикати от земеделието (ФНСЗ) и Федерацията на синдикалните организации от горското стопанство и дървопреработващата промишленост (ФСОГСДП) към Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ).

Протестните действия бяха подкрепени и от служителите в различни дирекции на МОСВ, които по същото време излязоха пред административната сграда на МОСВ на булевард „Мария Луиза“ 22 в София.

На 29 октомври служители от Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), регионалните дирекции по околната среда и водите (РИОСВ), басейновите дирекции и националните паркове излязоха на символичен протест пред работните си места с искание за по-високи и справедливи заплати.

Възнагражденията в структурите под шапката на екоминистерството са сред най-ниските трудови в държавната администрация, алармираха още тогава те.

Месец по-късно протестиращите служители на МОСВ блокираха кръстовището на булевард "Никола Петков" и булевард "Цар Борис Трети" в столицата.

Те настояват за увеличение с 30% на основните месечни заплати до края на 2024 година, считано от 1 ноември, както и планирано увеличение на работните заплати в бюджета на МОСВ за 2025 г. поне с 15%.

А също и промени в нормативната уредба за държавната администрация, които да позволят ежегодно нарастване на основните заплати и адекватно отчитане на опита, квалификацията и условията на труд.

Липсата на бюджет за достойни трудови възнаграждения според тях е една от основните причини за големия брой незаети щатни бройки в системите на ведомството и сериозното текучество на кадри.

Работещите в структурите на МОСВ са висококвалифицирани експерти, които изпълняват своите служебни задължения при тежки и опасни условия на труд. Същевременно попадат в категорията "работещи бедни" с ниски заплати, е позицията им.

Към протеста в София се присъединиха и учените от НИМХ.

На протест излязоха и десетки служители от регионалните структури към МОСВ в Благоевград, със същото категоричното настояване заплатите им да бъдат увеличени с 30% от 1 ноември, а следващата година с още 15 на сто. Подкрепиха ги и представители на бизнеса, върху които този проблем рефлектира.

Средна заплата от 1400 лева е изключително демотивираща, споделиха протестиращитe.

"Нашата цел е да ни се увеличат заплатите и да имаме по-добри условия на труд", заяви един от тях, след като също като в София чиновниците блокираха една от пътните артерии на града.

"Ние сме на дъното. Не може да си гледаме семействата", добави друг.