Южноцентрално държавно предприятие (ЮЦДП) – Смолян започва опити за възстановяване популацията на алпийския козирог. Това съобщи заместник-директорът на предприятието инж. Асен Карабов.

По думите му това се случва 40 години след първия опит на страната ни да възобнови популацията, от която в момента има около 80 животни. 

На територията на Държавно ловно стопанство (ДЛС) „Кормисош“ вече са разселени 16 броя от вида, доставени от Бавария. Мъжките животни са три, а женските – 13.

„Експертите са преценили, че районът на ДЛС „Кормисош“ е най-благоприятен за развитието на алпийския козирог. Животните в момента са в санитарна ограда. След като се адаптират, ще бъдат пуснати на по-широка територия, отново оградени, и след пълна климатизация, ще може да ги видим свободно по горите на Родопите“, каза още инж. Карабов.

Начален Бонус до 1500 лв. за Онлайн Казино Игри от efbet!

Той посочи, че алпийският козирог е животински вид, който преди 1000 години е живял в България и по балканските земи. Впоследствие е изчезнал и през 80-те години на миналия век са започнали опитите за възстановяване на популацията. Използвани са тогава терени в Стара планина, Рила и Пирин.

„В страната ни все още продължават опитите за уточняване на територии, които да отговарят за изискванията на този вид, както и да се спазват препоръки на Международния съюз за опазване на природата“, допълни зам.-директорът на ЮЦДП.

Към алпийския козирог проявяват интерес и ловците, добави инж. Карабов.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук