Това, че сладоледът е в прекалено ниски температури не му гарантира, че в него ешерихия коли няма да успее да се задържи до такава степен, че в един момент, попаднал в човешкия организъм, да не доведе до инфекция. Това каза за "Фокус" епидемиологът д-р Христиана Бацелова по повод изследване на Центъра по биология на храните, в което се казва, че "всеки трети сладолед във фунийка или чашка е замърсен с ешерихия коли". 

Хигиена

"По принцип ешерихия коли е бактерия, която се среща нормално в червата и на човек, и на животни. За да предизвика заболяване, трябва да се погълнат по-големи количества и има значение и кой точно щам е заразил продуктите, които ще се консумират. Винаги има риск за по-тежко протичане при малките деца и възрастни пациенти. Не е за подценяване това изследване", каза тя.

Хигиената в обектите за хранене в България на места почти липсва, категорична бе д-р Бацелова.

"Буквално липсват елементарни правила за хигиена. Има четири стъпки, които трябва да спазваме за това храната да бъде безопасна. Трябва да имаме чисти ръце, прибори и повърхности. Храната трябва да се разделя - сурови меса от сурови плодове и зеленчуци, хляб и мляко. При готвенето е много важна термичната обработка. Тя трябва да е на необходимите градуси. И след това е много важно храната, която сме сготвили, да се охлажда максимално бързо, за да не се размножават в нея микроорганизми".

Сладолед

"Относно сладоледа - неприятното е, че ешерихия коли, някои от тях, могат да издържат и в замразени храни. Дори в САЩ имаше описани такива епидемични взривове на инфекции с ешерихия коли от замразени пилета. Това, че сладоледът е в прекалено ниски температури - не му гарантира, че в него ешерихия коли няма да успее да се задържи до такава степен, че в един момент, попаднал в човешкия организъм, да не доведе до инфекция", обясни д-р Бацелова.

Епидемиологът подчерта, че е необходима стриктна хигиена на ръцете и на повърхностите в обектите за хранене. Всички еднократни прибори за хранене (пример: сламки) - трябва да бъдат опаковани и по този начин да се дадат. 

"Имайте предвид, че ешерихия коли се отделя с фекалиите. Всеки сам може да прецени откъде е дошла тази бактерия по лъжичките, фунийките или по самия сладолед", каза д-р Бацелова.

Специалистът коментира хигиената в заведенията и мерките, които предприемат институциите. 

"Контролът трябва да е изключително стриктен. За мен трябва той да е много по-строг и да се взимат много повече проби. Аз като клиент виждам очеизвадни неща. Те би трябвало да правят впечатление на контролните органи. Без да ги обидя - може би би трябвало да има по-строги наказания и глоби", каза епидемиологът.

"Прави ми впечатление, че приборите за хранене се поставят и се пипат с ръце, с които преди това се пипат пари, врати, повърхности. Виждам как се поставят приборите за хранене. Даже миналия ден ни сложиха прибори без салфетка, директно върху покривката. Чиниите прекалено много се опипват, чашите също се пипат в тази част, която има пряк контакт с устните. Сламките много рядко са опаковани.

Не ми допадат солници, червен пипер и шарена сол, които са сложени насипно в отворени традиционни български съдове, от които трябва да бъркаме с пръсти. Това е недопустимо. Всичко трябва да е в затворени солници, които да бъдат след това използвани, а не човек да бърка в тях. Неприятно впечатление ми правят обекти за бързо хранене като дюнери - не виждам да се работи с ръкавици, питките се пипат с голи ръце, всичко се слага на плотове.

Дори места, на които се използват ръкавици - те не се сменят. Важно е персоналът да бъде обучен как се спазва хигиена, защото ако ли не - те ще ходят до тоалетна, ще излязат от нея и няма да си измият ръцете, и след това ще ви приготвят храната", каза д-р Бацелова.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук