На 15 февруари приключва гласуването за „Мъж на годината - 2019“.  В дванадесетото издание на престижния конкурс, организиран  от „Дарик радио“ за първи път има екипна номинация - Теодор Ушев и Георги Господинов. Другите в почетния списък са актьорът Мариус Куркински и бизнесменът, филантроп и музикант д-р Милен Врабевски. Ако сте сред малцината, които се чудят за избора на д-р Врабевски или не са чували за него, поясняваме. Той е собственик на „Комак медикъл“,  фирма за клинични изследвания с клонове в 30 държави. През последната година компанията не само се разширява в Далечния Изток (Китай и Тайван), но е открила филиали и в Италия, Испания, Дания, Турция, Чехия и Беларус.
Верен на гена на хаджи Станьо Врабевски, съратник на Левски и  Раковски,  потомъкът му не си купува бентлита и яхти, ами влага голяма част от спечеленото в родолюбиви дела.

Заедно със съпругата си- д-р Росица Врабевска, се шегуват, че имат общо 40 деца. Пет техни, а на останалите 35 пряко са финансирали появата като първи и най-големи спомоществуватели на инициативата „Искам бебе“. Освен това са благодетели на 15 многодетни български семейства.

Д-р Врабевски също така е инициатор и пряк участник в една от най-мащабните частни инвестиции в образованието – „Път към университета“. Всяка година тя осигурява безплатни кандидат-студентски курсове на младежи от цялата страна. Участниците за 2019-та са 486. А близо 90 на сто от включилите се в програмата биват приети във ВУЗ-ове в България и чужбина.

Създадената от Милен Врабевски фондация „Българска памет“ е провела през последните 13 години  25 образователни семинара. С финансовата му подкрепа всяка пролет и есен по 200 младежи от българската диаспора в Украйна, Молдова, Северна Македония, Албания, Сърбия, както и от Западните Родопи и Тервел, се включват в 5-дневния форум. Той ги среща с вдъхновяващи личности и специалисти от различни обществени и бизнес сфери. Чрез личния си пример, знания и опит те ги  мотивират да не спират да се развиват, да работят за своя успех и за успеха на обществото.  Финалът на семинара е в Европейския парламент в Брюксел, където младежите виждат колко добре е поставена България на картата на ЕС, срещат се с евродепутати и много от тях решават да продължат образованието си в прародината.

Д-р Врабевски e инициатор на създаването на учебното помагало по история „Моята България“, което по увлекателен начин разкрива най-важните факти от миналото ни. 

Една от каузите, за които се бори е кирилицата да започне да се нарича „българската азбука“.

И ако се чудите как лекарят с щедро сърце се справя с многобройните си родолюбиви инициативи и прекия си бизнес, добавяме новината, че от 21 до 29  януари Intelligent Music Project тръгва на турне из България, Холандия и Германия с участието на рок величия като Рони Ромеро, Саймън Филипс, Ричард Грисман. Д-р Милен Врабевски създава Intelligent Music Project - проект, който да надмогва чалгаризацията чрез музика с послание и вдъхновение в най-модерното студио на Балканите.

Резултатът е пет авторски албума – музика и текст, създадени съвместно с колоси като Джон Лоутън от „Юрайя Хиип“, Саймън Филипс и Джоузеф Уилямс от „Тото“, Карл Сентънс от „Назарет“, Джон Пейн от „Ейша“.

Забележителното е, че на последните два албума Sorcery Inside и Life Motion копродуцент е самият Саймън Филипс.

Разбира се, първият въпрос към д-р Врабевски бе за номинацията му за Мъж на годината.

- (усмихва се) Аз съм Мъж на Росица. Мен вече са ме взели, но в интерес на истината не мога да се оплача от липса на награди. Обаче тази номинация, понеже е единствена в страната, значи много за мен след Европейски гражданин на годината, Будител на годината, Апостол на българщината и други престижни отличия. Вкл. и в бранша, в който работя. Там получихме наградата „Питагор“ за най-добра  изследователска и развойна дейност.

Заедно с всичко това дойде и номинацията за Мъж на годината.  Дали съм изненадан? Нямам време да се изненадвам, защото натовареността ми е пословична. Ние си работим на ползу роду. Желаем да инвестираме в собствената си среда, за да сме достойни да кажем, че сме направили максимума тази държава да върви в правилната посока. Че сме направили всичко възможно България да е  едно по-добро място за живеене. И да погледнем децата си с очите на родители (за мен и жена ми говоря), които са се постарали максимално да изградят една среда, в която всеки ще се радва да бъде потопен. Нашата среда. Родната. Тази на България.

И затова тази номинация за мен е голяма радост и чест. Чест е и конкуренцията с другите две номинации – Мариус Куркински и двойката Ушев-Господинов. Надявам се те да продължат да бъдат толкова успешни, колкото и до сега.  Нашата култура винаги е спасявала българщината и се надявам, че ще продължи да го прави, но от друга страна културата е най-добрата форма на евроинтеграция. Тя сближава, тя е безконфликтна, при нея не се задават въпроси, които водят до конфронтация. Винаги всичко е позитивно.  Затова и инвестираме много в културата, в децата на България и тяхното образование. Голяма кауза ни е и битката с демографската криза. Във връзка с нея е и реинтеграцията на диаспората.  Само с раждане на деца не става. Хората трябва да се научат да живеят с мисия. Трябва да обръщат внимание на първо място на децата си.  Може да не са техните. Може да са децата на България. По този начин Господ ни дава да разберем, че не сме родени случайно. И че мисията ни е една и съща на всички по света. Да се научим да живеем за другите хора.

- От 21 до 29 февруари Intelligent Music Project (Стоян Янкулов – Стунджи, Бисер Иванов, Боби Косатката, Иво Стефанов, Ивайло Звездомиров, Славин Славчев, Лина Никол, Самуел Ефтимов), заедно с Рони Ромеро, Саймън Филипс и Ричард Грисман, е на турне в 3 български и два европейски града. Как се организира толкова мащабно нещо?

- Всичко е български продукт. От българската продукция, която сам финансирам, до авторството, което е изцяло мое, с общата работа с качествения принос на експертното ниво, на което са тези невероятни рок-музиканти. Защото без тях като ракети-носители никой няма да разбере, че тук правим музика от много високо качество. А това си е световен продукт! Международен проект, който има възможност да разнася посланията успешно. Имаме какво да кажем и е хубаво да го споделим. 

С вокалиста на Toto Джоузеф Уилямс и легендарния барабанист Саймън Филипс

- Копродуцент е Саймън Филипс. Работите заедно за втори пореден албум. Как  се съгласи тази световна звезда?

- Той е най-добрият барабанист в света в момента.  Новият албум, който излиза и се нарича Life Мotion е посветен на факторите, които движат живота напред. Самият Саймън Филипс реши, че най-доброто за него е, след като толкова му харесва онова, което правим, е да носи някаква отговорност за крайния резултат.

Нашите взаимоотношения са като на близки приятели. Но смея да твърдя, че при продукт, който има риска да бъде компромис за него, той няма да се съгласи да го запише. А да стигне до ниво копродуцент  - това е абсурд да се случи. Традицията да записваме заедно с него е установена още от съвместната ни работа по  втория ми албум My Kind of Lovin’. В проекта се въртят огромни имена, защото щом Саймън им се обади, те веднага се съгласяват да участват.   Радвам се, че сега стигнахме до нов тип взаимоотношения. В  Sorcery Inside и Life Motion Саймън Филипс е съпродуцент и участник в турнето.

Това означава, че за наше щастие, сме достигнали до нивото, при което с удоволствие работим заедно. И се получава пълно отдаване и принос от страна на тези големи имена.

- Сменяме рязко темата, но дейностите ви наистина са разностранни. Притежавате детска градина и училище за родолюбие и предприемачество ЧСУ „Цар Симеон Велики“. На какво наблягате при образованието?

- Стремежът ни е изграждане на свободни и отговорни млади българи, горди европейски граждани, способни да превръщат идеите в действия, да мислят градивно и новаторски, да планират и постигат цели, да поемат премерени рискове по пътя към успеха. Работим децата ни да израстват в дух на позитивизъм, грижа за собствената им среда и усещане за живот с мисия, на добре информирани мечтатели.
 
Повече за конкурса „Мъж на годината“ вижте тук.