Началникът на психиатричното отделение към МБАЛ „Христо Ботев” - Враца д-р Пламен Петров е бивш летец с две висши образования и четири магистратури включително по национална сигурност и органи на властта. Човекът, който от години помага на хората с остри психични заболявания, е пребит от полицаи една сутрин, когато си тръгвал от работа. Нападнат е от двама униформени във входа на блока, където живее със сестра си. По думите му, ченгетата извадили белезници, извили ръцете му, ударили го по врата и със сила и болка го закопчали. След това го замъкнали в Районното полицейско управление във Враца. След побоя докторът е приет в спешното отделение с наранявания по гърба и оток на едната ръка.
- Д-р Петров, какво се случи с вас, след като ви арестуваха пред дома ви?
- В ареста ченгетата продължиха да ме малтретират. Прилоша ми и аз помолих да извикат линейка. В спешния център бях прегледан, направиха ми кардиограма и д-р Лещарска се разпореди да бъда настанен в спешно отделение. След прегледа бях освободен и сега съм в болнични.
Възмутен съм от издадения бюлетин на МВР-Враца, защото в него са посочени измислени, неверни неща! При това не ми беше даден документ, който да удостоверява задържането ми, а трябваше да взема болничен лист за нападение, който е представен на ръководството на болницата.
- Коя е невярната информация в бюлетина на МВР?
- Първо, аз никога не съм казвал, че блокът е мой. Това категорично не е вярно! Втората лъжа в бюлетина е, че съм бил отведен, а не задържан. Отвеждане и задържане са два различни термина. Задържането е с използване на помощни средства, а на мен така ми бяха сложени белезниците, че изпитах силна болка. Потвърждава го и съдебномедицинското ми свидетелство. Освен това държа да подчертая, първо, че аз съм български лекар, второ, че съм психиатър, и то специалист, уважаван от колегите и от пациентите си. При това аз съм един от специалистите по съдебна психиатрия в България и
работя с полицията като вещо лице!
- Да не би от ангажиментите ви като вещо лице да идват някакви скрити конфликти?
- Това ще оставя разследващите да го установяват, но в момента хипотезата е за нападение и нанесен побой, защото наистина се случи точно това. Убеден съм, че има мотив за това деяние. Плюс това, аз и досега не знам имената на тези лица, които ми надянаха белезниците и ме биха. Агресията им към мен се отприщи, когато поисках полицаите да се легитимират...
- Само защото поискахте да видите полицейските им карти ли ги предизвика да ви бият?
- Имам своя хипотеза за случилото се. Първо, в самата жалба е написано, че полицаите не са очаквали, че гражданин може да им поиска документи. После обаче те ме събориха и ме натиснаха във фоайето срещу апартамента ми, така, че аз просто нямах въздух в белия дроб – не можех да дишам. Преди това извиках, за да излезе сестра ми и й казах да звъни на телефон 112 за помощ. Явно полицаите не очакваха, че това ще се случи и се вбесиха още повече. Оттам-нататък
нещата станаха неконтролируеми
...Имах усещането, че това не са действия на полицейски служители и се усъмних дали не са някакви лични отношения от лица, които аз не познавам. От биячи. Биячи, които в момента изпълняват определена длъжност... В полицейския патрулен автомобил аз бях обиждан, включително и псуван на майка. Как ви звучат репликите: “Ще ти е.. майката, бе, циганин мръсен? Сега пак ли ще организираш протести?”... Държа да обясня, че не съм обиждал никого, не съм възпрепятствал полицейската проверка.
- Каква проверка са правили те във вашата кооперация? Знаете ли?
- Не знам, на мен ми направиха проверка на личните документи. Аз не ги знам по имена. Казаха ми: „Не те интересува тебе нищо – нито кои сме, нито как се казваме!”. А това, което е вписано в доклада им - че съм препречил входа - не отговаря на истината! Те ме биха във фоайето на блока, на партерния етаж, където живеем ние със сестра ми.
- Имате ли свидетели, които ще потвърдят насилието над вас в съда?
- Да, имам свидетели! Оказа се, че е имало наблизо хора, които са видели натикването ми в автомобила. Дори са направили и снимки как ми натикват главата в полицейската кола.
- Казвате, че и следовател е чул как ви обиждат?
- От ареста успях да звънна на Георги Ценов от Националната следствена служба, който чу какво се случва с мен. „Ужас!", възкликна той и ме посъветва да ида при прокурор. Освен това веднага ме прегледа съдебен лекар, който описа в медицинското свидетелство травмите ми...
Добре, хубаво, издразнил съм ги с това, че съм им поискал документи, но кое доведе до слагането на белезници, и то по такъв особено жесток начин, че полицаите да изпитват удоволствие от това, когато аз изпитвам физическа болка?! Отказа ми се лекарска помощ, а ми викат фелдшери. Не ми стигаше въздух, трудно дишах, и се свлякох на земята.
- Защо фелдшери?
- Не знам, не мога да ви кажа. Но са ги карали да подписват нещо, защото после в линейката ми казаха: „Беше ни страх”.
- Фелдшерите ли са подписали тези актове?
- Да. Аз по-късно разбрах, че имам два акта, които така и не ми бяха връчени. А това е нарушение на правата ми по конституция, не само по закона за МВР...
Вече започнах да водя списък. Оказа се, че има лице от нашата протестна група в Пловдив, което е преживяло абсолютно същата ситуация, но той не е лекар. Схемата е същата. Но засега не коментирам повече, защото мисля, че има политически нюанс във всичко това. Иначе не бих пожелал на никого да преживее това, което аз преживях - „ужас” е най-малкото. Наложи се дори изпълнителният директор на МБАЛ по моя молба да извика и психиатър. И съм благодарен на колегата Надя Иванова. Най-отвратителното беше, че ми бе отказан достъп до телефон в продължение на близо час, докато накрая не си го извоювах това право сам.
- Вие на кого успяхте да звъннете?
- Успях да звънна на семейния лекар и на 112, за да се запише съобщението ми за полицейски произвол. И се наложи този, който е дежурен на 112 (беше мъжки глас), да говори с единия от полицаите. Питах ги кога ще ми свалят белезниците (те знаеха, че съм лекар и психиатър), а единият от тях ми каза: „Нали знаеш, там като лудите, един час си вързан”... Обясних му, че ние лудите рядко ги връзваме, а
в момента аз съм „лудият”, и то с белезници
- Какви действия сте предприели досега в своя защита?
- Адвокатът ми Румяна Тодорова вече е подала документи до Хелзинкския комитет и омбудсмана на Република България, като включително изпращаме и пакет с документи към Европейската комисия. Но ако се очертае политически мотив, делото трябва да бъде насочено за разследване към друг административен район, тъй като работя като вещо лице в съда. Разбира се, ако прокуратурата прецени това.
Директорът на ОД „Полиция” във Враца комисар Росен Иванов:
РАЗПОРЕДИХ ПРОВЕРКА ПО СЛУЧАЯ
Потърсен за коментар, директорът на областна дирекция „Полиция” във Враца комисар Росен Иванов заяви, че веднага е разпоредил проверка по случая. От пресцентъра на полицията в града излязоха с официално становище по случая. Според съобщението на Областната дирекция на МВР сутринта в 7.20 часа полицейски патрул е занесъл призовка за лице, живеещо на бул. „Втори юни” № 99. При пристигане на адреса от входа на жилищния блок излязъл мъж, който не допуснал полицаите да влязат във входа, като заявил, че блокът е негова собственост. Мъжът се държал грубо, отправял закани и обидни реплики към полицейските служители. Непознатият мъж отказал да предостави поисканите му документи за самоличност.
Тодорка НИКОЛОВА,
Милена ВАСИЛЕВА