Д-р Симидчиев обясни необходима ли е трета доза и ваксинация на децата
Ако искаме да намалим смъртността и тежестта върху здравната система, трябва да ваксинираме рисковите групи, категоричен е пулмулогът
- Трябва ли да разширим ваксинационната кампания срещу Ковид-19 и сред децата, въпреки че от СЗО препоръчаха първо да се ваксинира възрастното население и гражданите, които са изложени на риск?
- "Децата не боледуват тежко. При тях все още нямаме голям риск - поне при тези варианти, които имаме до момента. Децата не са резервоар на тежка инфекция и не натоварват здравната система, но са начин на разпространение на инфекцията, позволяват ѝ да циркулира в обществото повече.
Ако искаме да намалим смъртността и тежестта върху здравната система, трябва да ваксинираме рисковите групи - възрастните, болните, хората, които работят в рискови сектори", заяви пулмологът и бивш депутат от "Демократична България" д-р Александър Симидчиев.
Той добави, че ако все пак целта на ваксинационната кампания у нас е да се намали разпространението на заразата, България може да си позволи да ваксинира и деца. Но според пулмолога това ще усложни допълнително логистиката и сега не е времето на такова разширение на обхвата.
- Нужна ли е трета доза ваксина?
- Зависи от активността на процеса. Ако имаме зараждащи се нови пикове в близко бъдеще, това може да е важна опция. Същевременно, ако угасне пандемичният процес, поставянето на трета доза може да не е толкова спешно.
Тя може да ограничи възможността ваксината да бъде прилагана на хора, които не са ваксинирани, все пак количествата са предвидени за две дози при повечето хора", посочи д-р Симидчиев.
И повтори становището на регулаторните власти - необходими и достатъчни са две дози ваксина срещу Ковид-19.
- Индийският вариант?
"При всички положения той е много по-заразен, много по-лесно се разпространява от другите варианти. Доколко е по-тежко протичащ от другите варианти, е друг въпрос", изтъкна пулмологът.
Нужно е да се съберат достатъчно данни в генетична обстановка, в популации, които не са само в Индия, стана ясно още от думите му.
"Индийското население е с различна генетична настройка спрямо европейското, може да има и различна тежест. Индия беше относително по-пощадена преди това, имаше по-малко заразени с класическите варианти.
Може да се окаже, че предварителната инфекция и ваксинационният процес в Европа ще ограничи разпространението, скоростта и тежестта на заболяването", обясни д-р Симидчиев.
Последвайте ни
3 Коментара: