Д-р Мария Хаджийска и д-р Стиляна Трендафилова от дерматологична клиника „Derma-Act“ са отличени на тазгодишните награди „Жена на годината“ на списание „Грация“ в категория „Посланици на красотата“. 

Д-р Трендафилова е завършила Медицинския университет във Варна. Специализира кожни болести в Клиниката по дерматология на Военномедицинска академия и работи в клиника „Derma Act“ в София от създаването й преди 4 години. Занимава се с клинична и с естетична дерматология. От 2020 г. е сертифициран обучител за България на други лекари в правилното и безопасно инжектиране на филърите на Галдерма - Рестилейн. 

Д-р Мария Хаджийска е завършила с отличен успех Медицинския университет в София през 2016 г. В момента специализира дерматология в Кожна клиника на УМБАЛ „Александровска“. Същевременно се занимава с естетична дерматология, като е преминала много обучения по естетична и клинична дерматология. Има публикации в медицински списания. Д-р Хаджийска е с две дипломи по дерматоскопия – диагностичен метод за рак на кожата, както и с диплома от Лондон за поставяне на филъри и ботулинов токсин.

- Какво признание е за вас наградата на сп. „Грация“ в категория „Посланици на красотата?


- Д-р Трендафилова: Разбира се, това е огромна чест. Наградата означава, че си забелязан, защото си свършил добре работата си. А свършената добре работа при нас означава че си успял да изградиш връзка на доверие с пациентите и да им доставиш удоволствие с резултатите. Ласкателно е, че сме избрани да получим такава награда. Някои оценяват ефектите на естетичните процедури като нещо пошло и крайно. Но реално не е така. Ние с д-р Хаджийска се възприемаме като посланици на естествената красота и винаги се стремим към нея.

Д-р Хаджийска: Това е признание, за което се гордеем. Ние винаги някак си сме се придържали към естественото, изчистеното и семплото, що се отнася до нашите пациенти. Не мислете, че се постига лесно, напротив, за да бъде естествен един резултат, се изисква много старателна работа с отношение към най-малкия детайл. Благодарим на списание „Грация“, че оцени нашата работа по начин, който ни носи изключителна удовлетвореност. 
Д-р Хаджийска и д-р Трендафилова отличени със статуетките “Жена на годината”

- Точно за какъв тип красота работите в клиника„Derma Act“?

- Д-р Трендафилова: Красотата е абстрактно понятие и в главите на хората представата за красота е различна. Ние в Дерма-акт се стараем да работим според нашите виждания. Стремим се да запазим собственото излъчване без да стигаме до крайности. И световните тенденции вървят в тази посока, и в България естетичната медицина се развива все повече по този начин. Много от пациентите искат неуловими намеси. Те просто желаят да изглеждат свежи и да запазят различното у себе си. Не искат да са като всички останали. Това търсене на индивидуалността е много положително. А ние винаги сме работили в тази посока. Убедени сме, че не трябва да се прекалява, защото тогава класната и деликатна хубост си отива. 

Д-р Хаджийска: С д-р Трендафилова се придържаме към класиката. Когато някой идва с екстремни искания – например прекалено големи устни или прекаляване в друго отношение, ние винаги го сваляме на земята. Така съумяваме да намерим баланса и да се придържаме към истинската естетика и пропорции. Радваме се, че името на Дерма-Акт се свързва именно с естествената красота. Нашите пациенти са нашата визитна картичка, която се оценява от много взискателни критици – техните семейства и приятели, недопустимо е за нас като професионалисти да излизаме извън рамките на естествените пропорции.

Клиника Derma-Act е оборудвана с последните иновации в областта на дерматологията и медицинската козметика

- Как се справяте с пациентките, които искат да приличат на известни личности?

- Д-р Трендафилова: Това е така наречената дисморфофобия. Като дойдат момичета с такива снимки, казват: „Знам, че не може да стане пълна прилика, но поне да се доближим“. Естествено на тези пациенти им се обяснява, че да приличат на друг човек не е добра идея и че няма как да се случи. Винаги е по-добре да се запази във възможно най-добрия му вид това, което им е дала природата. Както моите устни не биха отивали на някой друг, така нейните големи и красиви очи не биха отивали на моето лице. Обикновено, когато се опитваш да направиш нещо, за което няма основа, резултатът не е добър. За щастие успяваме да убедим повечето пациенти и в крайна сметка те остават доволни от техните резултати – виждат, че са красиви по начина, по който изглеждат, виждат че са по-красиви, когато запазят идентичността си. Просто дотогава не са имали увереността.    

Д-р Хаджийска: Обясняваме, че красотата и чарът на всеки човек се крие в неговата индивидуалност. Това е един от основните пунктове на нашата консултация – дискусията с пациента за неговите реалистични очаквания. Колкото повече се откъсваме от представата за себе си и искаме да приличаме на някой друг, губим връзката с нашата духовна същност, което е предпоставка за постоянна неудовлетвореност, дори депресия.

-Всяка от вас е достойна за Мис България. Какво правите за собствената си красота? Кои от процедурите, които прилагате в клиниката, прилагате на себе си?

- Д-р Трендафилова: Благодаря за комплимента! Аз лично още от самото начало съм свикнала да изпробвам всичко първо върху себе си. Най-малкото, за да предам усещането след процедурата на пациента. Важно е да мога да му обясня какво ще усеща, колко дълъг възстановителен период да очаква и какъв ще е резултатът. Така започнах да си правя процедури и да се уча върху себе си. Почти няма нещо, което да не съм изпробвала от лазерните и от инжекционните процедури. Но гледам всичко да е в рамките на нормалното и да не прекалявам. 

Ако трябва да спомена конкретни процедури, харесвам микродермоабразиото. Прилагам химичните пилинги през зимата, за да си освежа кожата след лятото. Правя си различни лазери - от по-агресивните като "Palomar" защото стяга порите и дава свежест на кожата. Обичам да си правя и инжекционни процедури от време на време – филъри, ботулинов токсин, скинбустери. 
 
Д-р Хаджийска: (смее се) В клиника „Derma-Act“ д-р Пагидас се е погрижил на наше разположение да бъде изключително разнообразие от апаратура, шегуваме се, че във всеки кабинет има по 1 машина, а в някои и по повече. Освен, че сме лекари, сме и жени и няма да излъжа, ако кажа, че изкушението да опиташ от всичко, което ти е на една ръка разстояние, е огромно. Преди да започна да работя с която и да е машина, винаги я изпробвам първо на себе си. Така знам какво да очакват моите пациенти и как точно ще се почувстват, дали ще има дискомфорт от процедурата и колко време ще бъде възстановителния период.

По принцип себе си поддържам с леки процедури – мезотерапии и малко филъри, а също процедури за тяло – доста често след дълъг работен ден на крак си правя лимфен дренаж. Кожата ми е склонна към образуване на пигментации и лазерното подмладяване с PicoSure ме спасява от този проблем. За съжаление не ми остава много време да правя процедури на себе си. Обръщам по-голямо внимание на пациентите. 

Клиника  Derma-Act е се ръководи от д-р Константинос Пагидас  - дерматолог и собственик, а екипът е съставен от от водещи специалисти

- Кои лазерни и инжекционни процедури са подходящи за есенно-зимния сезон?

- Д-р Трендафилова: Все още сме във възстановителния период след лятото. Много хора казват, че през лятото кожата им е много хубава, но през септември състоянието рязко се влошава. Кожата е дехидратирана, появяват се петна вследствие излагането на слънце, започва и акнето. То често се получава, тъй като спада локалният имунитет на кожата, забавя се излющването заради излагането на ултравиолетови лъчи. Затова през есенно-зимния сезон редовно лекуваме тези проблеми.
  
Д-р Хаджийска: За този сезон изключително подходящо е премахването на белези от акне. Имам много пациенти с този проблем. Появата на тежко акне през пубертета или в по-късна възраст води до тежки последствия за кожата – релефни белези, зачервявания, петна. Това е изключително потискащо за пациентите и намалява качеството им на живот. Някои от тях са само на 17 – 18 години, идват в клиниката с родителите си. Премахването на белези от акне е голямо предизвикателство и ключът към успеха се крие в комбинацията от процедури. Разнообразието от машини ни дава неограничените възможности да правим строго индивидуални протоколи за всеки пациент и спрямо нуждите му комбинираме CO2 лазер, Palomar Icon, Fractora и инжекционни процедури.Лазерните процедури имат по-дълъг възстановителен период, който изисква стоене вкъщи и предпазване от пряка слънчевата светлина. Именно затова зимният сезон е най-подходящото време.

По отношение на приложението на филърите, ботулиновия токсин и останалите инжекционни процедури няма никакви ограничения в сезона. Те се правят целогодишно. За тези разкрасителни процедури проблемът не е във възрастта на пациента. Може да направя филъри и на 25-годишно момиче, може и на 60-годишна жена. Но винаги правя първоначална консултация с пациента, за да разбера неговите искания и цели, идеалът му за красота. Така заедно можем да постигнем оптималния резултат. 

- Каква трябва да бъде грижата за кожата през зимата?

- Д-р Трендафилова: Най-доброто е хидратацията, защото след лятото кожата е дехидратирана, а през зимния сезон поради рязката смяна на топло и студено, кожата става по-чувствителна и раздразнена. С помощта на процедурите можем да възстановим кожната бариера - прилагаме мезотерапии и скинбустери на основата на хиалуронова киселина. В момента има много нови продукти, съдържащи и аминокиселини и пептиди. Те действат изключително освежаващо и възстановяващо. Естествено, нищо не пречи по това време на годината да се прилагат филъри и ботулинов токсин. Те се правят целогодишно, когато има нужда от създаване на опора, от възвръщане на изгубен обем. Много хора в момента се оплакват от “изпиване” на тъканите на лицето заради носенето на маски и стоенето вкъщи. Затова сега се правят доста инжекционни процедури. 

От лазерните процедури често правим лазер „Genesis", който е много добър вариант за освежаване на тена и за стягане на порите на младата кожа. Също така го използваме за лечение на акне и на розацея, която също става проблем след горещите месеци. В момента правим съчетание на микродермоабразио и PRP  – така наречения „вампирски лифтинг“, в една процедура. Микродермоабразиото помага да излющим мъртвите клетки от кожата, а PRP води до изсветляване на тена, помага много при тънка и суха кожа, която е предразположена към поява на хиперпигментации. 
    
Д-р Хаджийска:
През зимата, а и при всяка смяна на сезоните, кожата става нетолерантна и чувствителна. Трябва задължително да използваме силни хидратиращи средства – крем, емулсия, серум, които са със съдържание на хиалуронова киселина и задържат влагата в кожата. Подходящи са и продукти със серамиди, които укрепват бариерната функция на кожата. Така тя да може да се справи със стреса при промяната на сезоните и увредата от агресивните фактори на околната среда – замърсеният въздух, студа и слънчевите лъчи.

- Какво препоръчвате при проблеми на кожата от прекалената употреба на дезинфектанти и от носенето на маски?

Д-р Трендафилова: Всички имаме кожни проблеми заради дезинфектанти и маски, както и от носенето на ръкавици, които запарват кожата. Това предразполага към появата на дерматити и  по-суха и груба кожа. А естествено сухата кожа става много по-податлива на наранявания, на нацепване.
 
Със сигурност не трябва да се прекалява с дезинфектантите. Винаги казвам на пациентите си, ако имат възможност, по-добре да си измиват ръцете с вода и със сапун. Това е достатъчно.

Не е нужно сапунът да е агресивен. Достатъчно е измиване на течаща вода с нормален сапун. Обикновено използваме дезинфектанти, когато нямаме възможност да си измием ръцете с обикновени измивни средства. След измиването препоръчвам винаги ръцете да се хидратират. Ходя с крем за ръце в чантата, а в клиниката на всяка мивка са сложени кремове за ръце и лосиони, защото трябва да запазим целостта на кожата и да я възстановяваме. Кожата е първото препятствие пред навлизането в организма на всякакъв вид патогени от външната среда.  
    
Д-р Хаджийска: Прекалената употреба на дезинфектанти засяга най-вече кожата на ръцете. Имам много случаи на пациенти с контактен дерматит от дезинфектанти, както и с контактен дерматит от носене на маски. Задължително хората трябва да се консултират с дерматолог, за да им се изпише адекватна терапия. Най-често терапията е съчетание на локален кортикостероид  и на силно хидратиращ и възстановяващ крем. Все по-често поставяме и хиалуронови филъри и бустери в кожата на ръцете, за да я хидратираме и освежим.

Ще обърна внимание на това, че при носенето на маски порите на кожата на лицето често се запушват. При някои хора това може да предизвика пустулозен обрив, подобен на акне. Затова препоръчвам на пациентите редовно да правят  процедури за почистване на лице, например аквапилинг, микродермоабразио, да използват флуидни кремове, които не запушват порите.
 
Интервю на Мара КАЛЧЕВА