Когато човек иска да смени област или професия, му се струва, че на ново място всичко ще бъде прекрасно, розово, интересно и дори рутината ще носи удоволствие. Но човек е така устроен, че с течение на времето дори най-интересното, желаното и вълнуващо работно място става скучно, сиво ежедневие.

Внезапните и необмислени промени в кариерата често водят до разочарование. Отвън новото изглежда розово и привлекателно, отвътре не. Не харесвам задачите, не харесвам отговорността, не обичам да го правя със собствените си ръце (особено когато става въпрос за преминаване от мениджърска позиция до нивото на начинаещ специалист в друга област).

Как мога да избегна това?

Когато у вас се появи желание да напуснете текущата работа ви е в гърлото, важно е рационално да оцените текущата ситуация.

Анализирайте какво се случва в работата ви сега. Наистина ли е толкова лошо и нищо ли не може да се промени?
 
Помислете и напишете отговорите на въпросите:

► Каква е целта на моята позиция?

► Какво смятам за най-важно в работата си?

► Как да облагодетелствам компанията, хората, продукта, като изпълнявам задачите си?

► В какви процеси и задачи най-много обичам да работя?

► Какво бих изключил напълно от отговорностите си и защо?

► Какво изобщо не бих искал да правя ?

► Какво ми липсва в работата в момента, за да получа удовлетворение ?

► Подходящ ли съм за позицията си или не?

► Мога ли да направя повече или обратното?

► Ако си тръгна сега какво ще правя ?

Важно е да напишете всичко, което ви хрумне, да опишете чувствата и възприятието си за текущата ситуация. Може би ще се върнете към този списък и ще го допълните.

Като отговаряте честно на въпросите и ги анализирате, можете да разберете какво точно не харесвате в професията. За да се промени сегашната ситуация, необходимо ли е да се направят драстични промени или ще е достатъчно да се делегират отговорности?

Източник: album.bg