Починалите софиянци се погребват в чужди гробове срещу такса от 6 хил. лева. Парите се взимат от управители на гробищни паркове под масата. Официалната сума е 108 лева. Останалите пари се дават като рушвет. Това разказаха хора от бранша с погребалните агенции, цитирани от "Монитор".

Според тях например в Софийските централни гробища местата са свършили през далечната 1974 година. Въпреки това и до ден днешен там се намира място за починалите хора. Причината е, че общинската такса е съвсем достъпна и срещу заплащането й от управата на парка подсигуряват място за покойника. В повечето случаи това са гробове, за които не се е плащало дълго време правото за ползване.

Общинската наредба предвижа 285 лева такса за вечни времена. По-евтиният вариант е 155 лева за 15 години. Много хора обаче с години не посещават вечния дом на близките си. Така те дават възможност на управниците да продадат мястото на друг. В много от случаите това е в разрез със закона. Опечалените обаче така и не търсят правата си. Според хора от бранша голяма част от близките на починалите преди повече от 10 години дори не стъпват в гробищните паркове. Така в момента, в който посредниците забележат, че гробът е занемарен, те сигнализират на управата, която веднага преотстъпва мястото на друг желаещ. Не са малко и случаите, в които покойникът се полага директно върху ковчега на предишния „собственик“ на мястото.

„Това е изключително грозно. Имали сме сигнали от хора, които са отишли, за да отдадат почит към загиналите си роднини, но на мястото виждат паметник на съвсем непознат човек, при положение че са си платили. От плочата, гроба и останалата част от мястото за вечен покой обаче няма и следа.
Всичко е изчистено и построено на ново. От управата пък са дали официални документи за платената такса за всички услуги и така опечаленият не може да заведе дори и дело“, обясниха пред „Монитор“ хора от погребалните агенции в София. Според тях цялата процедура по полагането на покойниците, заплащането, поддържането и пазенето на гробовете е „разграден двор“. Всеки правел каквото си иска.

Заради своеволията не се водел и точен отчет на гробните места. Така според представителите на агенциите от погребалния бранш до максимум две години ще свършат всички места за полагане на мъртви. Последното свободно гробище било в столичния квартал „Банкя“. То било построено само за местно ползване, но статутът му бил променен на „общоградско“. Така там вече можело да се погребват хора от цяла София. Простите изчисления показвали, че площта му ще е достатъчна за още най-много две години. След това починалите столичани няма да има къде да бъдат погребвани.

Столичната община вече е направила постъпки за закупуването на терен срещу бившия завод „Пушкаров“ в столичния квартал „Република“, който се намира малко след „Люлин“ в посока границата ни със Сърбия. Собствениците на земите обаче се възпротивили да сключат сделката срещу сумата от 30 евро за квадратен метър, тъй като смятали, че за тази сума се изкупуват земеделски земи, а не имоти на първа линия до пътя за Банкя. Така процедурата била замразена, а общината е изправена пред проблема за намирането на ново място за погребване на покойниците.
 
Роми рекетират опечалените

Роми от провинцията рекетират опечалени в столицата. Това разказаха пред „Монитор“ хора, които са се сблъскали вече с мафията по гробищата. Неграмотни представители на етноса наобикаляли парцелите по големите празници като Задушница и чакали близките на покойниците. Когато те се появявали покрай гробовете, ромите искали от тях по 40-50 лева за поддръжка на парцела.
„Дай ни пари, за да ти е всичко чисто“, казвали те. При отказ обяснявали, че паметникът за 1000 лева може да падне „случайно“ и е по-добре да им се дадат пари, за да следят ужким за тези неща. Това разказаха пред „Монитор“ опечалени хора, които били принудени да плащат на ромите, за да не поругават вечния дом на близките им. Те дори потърсили съдействие от охраната на гробищните паркове, но от там им обяснили, че не могат да пазят всеки гроб и да проверяват всеки посетител.