Всичко е разписано по дати, че дори и по часове. Централната избирателна комисия (ЦИК) разкри какво точно ще се случи до деня на поредните извънредни парламентарни избори у нас, че и след това!

Сега стана ясно, че ЦИК е приела хронограма за изборите за народни представители на 27 октомври 2024 г. Това съобщи комисията.

Предстоящият предсрочен вот ще бъде шести след редовните парламентарни избори на 4 април 2021 година. Последните предсрочни избори бяха на 9 юни тази година.

Указите на президента Радев

БЛИЦ припомня, че президентът Румен Радев подписа днес укази за назначаване на служебно правителство и насрочване на избори за Народно събрание на 27 октомври, съобщиха по-рано от прессекретариата на държавния глава.

Откриване на предизборната кампания

Предизборната кампания се открива от 00:00 часа на 27 септември. 24 часа преди изборния ден - 24:00 часа на 25 октомври, е краят на предизборната кампания.

В изборния ден гласуването започва в 07:00 часа и приключва в 20:00 часа, но не по-късно от 21:00 часа, когато пред секцията има негласували избиратели. За секциите извън страната гласуването започва в 07:00 ч. и приключва в 20:00 часа, съответно 21:00 часа местно време.

ЦИК обявява имената на избраните народни представители не по-късно от седем дни след изборния ден.

Важни дати за извънредния вот

До 29 август областните управители изпращат покани до парламентарно представените партии и коалиции за консултации за състав на Районните избирателни комисии (РИК). До 30 август ЦИК определя условията и реда за образуване на избирателни секции извън страната, включително условията, реда и организацията за гласуване на българските граждани извън страната и изпраща информация на Министерството на външните работи (МВнР).

До 1 септември ЦИК определя броя на мандатите за всеки многомандатен изборен район, както и възнагражденията на членовете на избирателните комисии и на специалистите към тях.

ЦИК обявява списък на местата извън страната, в които на произведени до пет години преди изборния ден избори, е имало образувана поне една избирателна секция, в която са гласували не по-малко от 100 избиратели, до 6 септември. До тази дата ЦИК назначава РИК.

Всеки работен ден от 2 септември до 11-ти - от 09:30 ч. до 17:00 ч. партиите и коалициите подават заявление в ЦИК за регистрация за участие в изборите. Според документа до 11 септември ЦИК регистрира партиите и коалициите за участие в изборите.

В хронограмата е записано, че до 14 септември Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване" към Министерството на регионалното развитие и благоустройството извършва проверка на списъците, представени от партиите и коалициите. 16 септември е крайният срок, в който инициативните комитети подават заявление за регистрация пред РИК, а РИК регистрира инициативните комитети.

Краен срок

До 17:00 ч. на 24 септември партиите, коалициите и инициативните комитети правят предложения до РИК за регистрация на кандидатски листи в изборите за народни представители. Същият ден е крайният срок за това РИК да регистрира кандидатските листи в изборите за народни представители.

ЦИК определя чрез жребий поредните номера в бюлетината на партиите, коалициите и ги обявява на 25 септември. Ден по-късно ЦИК утвърждава техническия образец и защитата на бюлетината и кочана.

Български гражданин, който има право да избира и желае да гласува извън страната, заявява това чрез писмено заявление по образец или чрез електронно заявление през интернет страницата на ЦИК до 1 октомври. Тази дата е и крайният срок РИК да назначи съставите на секционните избирателни комисии (СИК).

ЦИК определя местата в държавите, в които ще се образуват секции извън страната и броя на избирателните секции във всяко място до 5 октомври.

В документа е посочено, че до 10 октомври партиите и коалициите правят предложения за съставите на СИК извън страната, включително и резервни членове.

Как ще гласуват българите?

До 12 октомври избирател, чийто постоянен и настоящ адрес са в различни населени места, може да поиска да бъде вписан в избирателния списък по настоящ адрес.

Искането се прави писмено до кмета на общината, района, кметството или до кметския наместник и съдържа единния граждански номер на избирателя, вида и номера на документа му за самоличност и подпис или чрез електронно заявление през интернет страницата на Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

След вписване на избирател в избирателния списък по настоящ адрес не може да му се издава удостоверение за гласуване на друго място.

Отново 12 октомври е крайният срок, до който избиратели с трайни увреждания, които не им позволяват да упражнят избирателното си право в изборното помещение, но желаят да гласуват с подвижна избирателна кутия, заявяват желанието си в писмена форма.

До 21 октомври избиратели с трайни увреждания, които не им позволяват да упражнят избирателното си право в изборното помещение и желаят да гласуват с подвижна избирателна кутия, но не са подали заявление в срока по чл. 37, ал. 1 ИК, може да гласуват с подвижна избирателна кутия, ако заявят това и при условие че на територията на населеното място е назначена подвижна СИК.

На 26 октомври СИК получава техническите устройства за машинното гласуване и всички други изборни книжа и материали.

ЦИК обявява края на изборния ден след приключване на гласуването на територията на страната не по-късно от 21:00 часа на 27 октомври.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!