Държавният глава Румен Радев подписа указ за назначаване на служебно правителство на Република България в състава, предложен от определения за министър-председател Димитър Главчев.

С друг свой указ президентът насрочи за 27 октомври предсрочните парламентарни избори.

"Сглобяването на това правителство беше една тъжна и нарцистична манифестация. Угоди се на част от партиите да бъде сменен Калин Стоянов. Успяхме да съхраним самочувствието на държавните мъже.

Радостното е, че постигнахме огромен успех, че има служебно правителство. Това е тъжна констатация“, заяви психологът Росен Йорданов пред bTV.

"И да има смяна, и да няма смяна в МВР – напрежение пак ще има. Партиите са решили, че това ще е фундаментът на тяхната предизборна кампания и си търсят аватар", добави той.

Социалният антрополог Харалан Александров припомни, че водещи политици у нас заемат високи политически постове и затова назначаването на „човек от системата“ за вътрешен министър не е прецедент.

"Има място за двама мощни политически фигури"

"България държи да издига в ключови лидерски роли хора от силови ведомства. Имаме военен за президент, Бойко Борисов беше главен секретар на МВР. Това е културата.

На терен има място за двама мощни политически фигури – Бойко Борисов и Румен Радев. Има място и за трета. Ние сме в контекста на неспираща битка за власт. Единственото, което има значение, е победата. Населението е на втори план", посочи Александров.

„Съществена разлика в кабинета няма. Ние се вторачваме в дребни въпроси, а пропускаме, че България е в глобален контекст. Стигнахме дотам, че се радваме, че имаме сигурност като служебно правителство. Наши партньори в ЕС вече направиха заявки за водещи ресори в Европейската комисия.

При нас в оставащата седмица служебният премиер ще разговаря с партиите, които са в отпуск. Докато у нас това се случва, ние изоставаме драстично и тичаме след процеси, в които трябва да участваме“, коментира журналистът Асен Генов.