ДДС-аферата с Джейхан Ибрямов - ключов участник е замесен в трафик на дрога
Мирослав Тодоров е лицето, изтеглило „на каса“ 58 млн. лв. от сметките на две дружества – „Ангелс комп“ ЕООД и „Сетсторм“ ЕООД, които са играели ролята на т.нар. „липсващ търговец“
Ключов участник в организираната престъпна група за ДДС-измами и пране на пари, разкрита преди две седмици от ГДБОП и НАП, се оказва свързан с трафик на дрога за Западна Европа, пише Епицентър.бг, позовавайки се на участници в разследването.
Аферата предизвика и политически скандал, след като се оказа, че заместник-председателят на ДПС Джейхан Ибрямов е ползвал дълго време луксозен джип Range Rover, собственост на една от фирмите, използвани в престъпната схема.
Оказа се, че лоялният към почетния председател на Движението Ахмед Доган дългогодишен депутат, не е декларирал ползването на джипа и последната декларация пред Комисията за противодействие на корупцията, подадена в началото на м. май 2024 г.
Ибрямов е женен за Биршен Ибрямова, която дълги години е била секретарка на Доган. Към момента Ибрямов отрича да е замесен в ДДС-измамите и дори се обяви за жертва на разследващите.
Схемата е действала по две направления - по едното са спестени дължимите данъци при търговия със зърнени култури, а по второто направление хазната е ощетена е при търговия с торове.
Трима мъже са с най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ по делото за ощетяването на бюджета с поне 11 млн. лв.
Сред тях е и Мирослав Тодоров на 45 год., който имал важна водеща роля в престъпната група. Тодоров е пълномощник по банковите сметки на всички „кухи“ търговски дружества, които са използвани за фиктивното начисляване на ДДС и в крайна сметка неговото изтегляне и ощетяване на бюджета.
Справка в Търговския регистър показва, че Тодоров фигурира като управител на десетки фирми. В една от тях – „ПЛС маркетинг фешън“ ЕООД собственик е вписана 46-годишната Любима Стоянова, която е с повдигнато обвинение за ръководител на престъпната група. Тя е на свобода срещу парична гаранция от 8 000 лева, тъй като по документи се води самотна майка на 2 годишно дете.
Същевременно разследващите са установили, че Стоянова има отношения с известен софийски ресторантьор, като се смята, че верига пицарии са ползвани за изпирането на парите от престъпната дейност на групата, функционирала от 2001 г. до нейното разкриване на 9 август.
Според други данни, ОПГ е действала и преди това, като се смята, че това не е било възможно без осигуряването на „политически чадър“ срещу проверки от данъчните и службите.
Установено е, че Мирослав Тодоров е лицето, което е изтеглило „на каса“ (т.е. теглене в брой от банка) сумата от 58 млн. лв. от сметките на две дружества – „Ангелс комп“ ЕООД и „Сетсторм“ ЕООД, които са играели ролята на т.нар. „липсващ търговец“.
Участието на Тодоров в престъпната група за финансови измами и пране на пари, не е единствената му криминална дейност. Оказва се, че той е замесен в трафик на псевдоефедрин, съставка необходима за синтеза на метамфетамина – „Пико“. В края на август 2021 г. Тодоров, заедно с още един мъж – Трифон Михов, са арестувани в склад в столичния квартал „Дружба“ в момент на товарене на микробус с медикаменти.
Антимафиоти установяват, че Мирослав Тодоров и собственикът на помещението, организирали закупуването на медикаменти, съдържащи псевдоефедрин от Турция. При вноса на стоката – шофьорът – българският гражданин от турски произход Али Мехмед я декларира, каквото е изискването за подобен тип медикаменти, но посочва, че нейното предназначение е за Полша и Чехия, а през България ще премине транзитно.
По указания на Тодоров шофьорът оставя буса пред склад в „Дружба“ и се настанява в хотел на Околовръстно шосе. При акция на ГДБОП Мирослав Тодоров и съучастника му Трифон Михов са задържани след премахване на митническата пломба за транзит на медикамента и в момент на подмяна на стоката.
Двамата мъже са разтоварили медикамента, съдържащ наркотично вещество и са натоварили буса с евтина стока – таблетки Витамин С. Установено е, че Тодоров и Михов са внесли незаконно у нас – 1 200 000 таблетки „Ринозад“, съдържащи псевдоефедрин, с общо тегло 550 кг.
Антимафиотите тогава смятат, че количество е можело да осигури работа за няколко малки лаборатории за синтез на метаамфетамини и превръщането му в милиони хапчета „Пико“, които да се пласират у нас или в Западна Европа.
Към момента Джейхан Ибрямов отрича да се познава с Мирослав Тодоров и с Любима Стоянова, както и с останалите участници в ОПГ за източване на ДДС и пране на пари – Красимир Запрянов, Анелия Великова, Антон Тошев, Пламен Пасков.
От изявленията му пред медиите обаче не ясно защо Ибрямов ползва автомобил, собственост на фирма, която източва бюджета и защо точно той попада на тази фирма. Не се изясни и въпросът познава ли собственика на тази фирма и знае ли за престъпната й дейност. И как с годишна заплата от 100 000 лева кара джип за 200 000 лева.
Не ясно и дали някои от обвиняемите, вече не е разкрил ролята на политика в осигуряването на властови чадър над незаконната дейност на престъпната група.
Последвайте ни
0 Коментара: