Китайци донесли свирепия вид за родни богаташи
Истинска напаст на делфини се отбелязва това лято по Черноморието. Хищните бозайници, които имат славата на приятели на хората, опустошават пасажите със сафрид, лефер и хамсия.
Преди месец риболовци от Приморско и Царево алармираха, че делфините се превръщат в бедствие и буквално съсипват бранша. Според 45-годишния Кирил Б. От Приморско броят на делфините в Черно море е достигнал 1 млн. Част от екземплярите са много по-големи от стандартните норми. Преди седмица край Китен е забелязан пасаж от делфини, които, според очевидци, са били над 2 метра, пише "България днес".
Според рибарите, става въпрос за мутанти, които са размножават и развиват много по-бързо от стандартните норми. Хората по морето са убедени, че бедата е дошла в края на миналата година чрез китайски търговски кораб. Морското возило е докарало в контейнери делфините мутанти. Те били уловени в Тихия океан, край Австралия, където има подобни гигантски породи.
Делфините били предназначени за частни колекционери – богаташи, които искали да ги гледат в лични големи аквариуми. Все още никой няма обяснение кой и защо ги е пуснал на свобода в морето.
Заради по-големия си размер и бързото размножаване делфините увеличават бързо популацията си. Това пък довело до масово унищожение на по-малките риби в Черноморието. През тази година нещата са придобили драматичен характер. Според рибарите в момента по морето няма риба за нормален улов. В мрежите се хващат само някое и друго попче или неприятната на вкус лапина. Малкото оцеляла риба е избягала навътре в морето на десетки километри от брега и се крие в дълбоките места.
Според последните информации, рибарите са организирали хайки за отстрел на мутиралите делфини, въпреки че това е забранено от закона. Опасните хищници са следени чрез бинокли, ехолотови устройства и други средства за наблюдение. Рибарите стрелят по тях с пушки с оптически мерник./БЛИЦ