Демокрация ли? Ето колко българи искат да живеят в Бай-Тошово време
В най-висока степен носталгия към тези години декларират предимно респондентите със силно изразени национално-патриотични нагласи
Всеки трети интервюиран или 32.6% посочват, че биха предпочели да живеят по времето на управлението на Тодор Живков, а 28.1% - времето след 1989 г. Това показва изследване на Националния център за парламентарни изследвания (НЦПИ), а данните са публикувани на страницата на Народното събрание.
Проучването е проведено в периода 6-20 юни 2023 г. и са интервюирани 1000 пълнолетни български граждани, интервюирани по домовете им.
По време на управлението на цар Борис III биха избрали да живеят 8%, а на цар Фердинанд – 2%. Привърженици на периода на управлението на Тодор Живков са 53% от респондентите на възраст над 59 години, 60 % от нискообразованите респонденти, 57% от крайно бедните, 40 % от живеещите в селата, 36 % от живеещите в малките градове.
В най-висока степен носталгия към тези години декларират предимно респондентите със силно изразени национално-патриотични нагласи, посочват от Центъра.
Предпочитащите да живеят по времето на демокрацията след 1989 г. са най-често: хора на възраст между 30 и 39 г., високообразовани респонденти, жители на столицата и градовете - областни центрове, респонденти със стандарт на живот по-висок от средния за страната.
От Центъра посочват, че през 2023 г. гордостта от българския произход преобладава като емоция сред пълнолетното население на страната. 86% от интервюираните са горди, че са българи, според данните.
Анализът показва пряка връзка между гордостта, че сме българи и самоопределянето като патриоти на българските граждани – 98% от хората, изпитващи гордост, че са българи, определят себе си като патриоти, 96 % от тях са емоционално привързани към България, а 94 % – към родното си място. Гордостта, че са българи доминира във всички социално-демографски групи, отбелязват от Центъра.
Всеки трети българин посочва, че славната българска история е основание да се гордее с произхода си. Красотата на българската природа е втората основна причина, посочвана от пълнолетните жители на страната като повод да се гордеят, че са българи.
За всеки четвърти респондент повод за гордост са природните богатства и природните красоти. Това се отнася основно за най-възрастните респонденти, както и живеещите в малките градове и селата.
С българските традиции и ритуали се гордеят 12 % от българските граждани. Нематериалното наследство на страната ни е повод за гордост за хората, посочили, че запазването на българската култура и традиции е от първостепенна важност за страната ни.
Сред основните поводи за срам са българските политици (17,1 %), ниският стандарт на живот, ширещата се бедност (13,5 %), лошото управление на държавата (8,3 %), корупцията на всички нива (7,2 %).
Нямат поводи да се срамуват от българския си произход 35% от пълнолетните български граждани.
Данните показват, че мнозинството от пълнолетните български граждани (77%) определят себе си като патриоти.
* Проучването е проведено в периода 6-20 юни 2023 г. от НЦПИ и е представително за пълнолетното население на страната. Интервюирани са 1000 пълнолетни български граждани. Извадката е двустепенна, гнездова, случайна, с вероятности, пропорционални на броя на жителите на населените места, които попадат в извадката, стратифицирана по местоживеене.
По метода на полустандартизираното интервю лице в лице, респондентите са интервюирани по домовете им. Подборът на респондентите в домакинствата е извършен по модифициран метод на Лесли Киш (най-близка рождена дата).
Максимална грешка при дялове от 50%: +/– 3,5%. Изследването на НЦПИ е осъществено по съпоставими методика на регистрацията и методика на извадката и резултатите от проучването са сравними с данните от изследвания на Центъра, проведени от 1999 г. досега.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
Един 50 годишен по времето на Бай Тошо е бил на десетина години, помалки от него дечица, а повечето не са били родени... Що за проучване е това ?! Ама носталгия...по детските години.
Един 50 годишен по времето на Бай Тошо е бил на десетина години, помалки от него дечица, а повечето не са били родени... Що за проучване е това ?! Ама носталгия...по детските години.
Проучването трябваше да е направено само сред хора, живели по времето на Живков и сега. Те са тези, които могат да направят сравнение. И да, и тогава имаше недостатъци, но много по малко отколкото сега. Живков обичаше България и направи много за нея. След него само се краде и руши.
Първо не съм нискообразована,второ среден статус,нито съм беднанито богата,нормален живот и живея в голям град.Над 59 год. респондент..И пак съм за бай Тошо.Да ви имам стъкмистика.
Имаше сигурност, спокойствие, цели. Нямаше това разнообразие от боклуци по магазините, може да имаше три вида салам, но беше истински и вкусен, както и сиренето, маслото, хляба.По новините съобщаваха за успехи, не са катастрофи и убити. Хората имаха морал, принципи и уважение към управниците.
Аз съм, един от тия, дето половината му живот премина през соца . Просто с една дума мога да кажа ,основната разлика! Тогава имаше това, което се нарича ДЪРЖАВНОСТ
20години чакашза жилище със вноска, 15 години чакаш за лек автомобил пак вноска 1500лв телевизор или пералняу ако имаш големи връзки....................много хубаво беше зае няко дургари
След "Оссана" и "Разпни го"...Едно закъсняло признание за великия "бай Тошо".
"Националния център за парламентарни изследвания (НЦПИ)"....Вие сте пълни ИДИОТИ!!! Ами, тези "респонденти" на по 3040 години, каква друга оценка могат да дадат, като почти не са били родени още???? Майко мила............!!!!! "Родино моя, защо тъй жално плачеш....."
"Националния център за парламентарни изследвания (НЦПИ)"....Вие сте пълни ИДИОТИ!!! Ами, тези "респонденти" на по 3040 години, каква друга оценка могат да дадат, като почти не са били родени още???? Майко мила............!!!!! "Родино моя, защо тъй жално плачеш....."