В четвъртък Европейската комисия съобщи, че предприема правни действия, за да гарантира развитието на енергията от възобновяеми източници в целия ЕС и да намали емисиите на парникови газове, енергийната зависимост и високите цени.

В тази връзка ЕК реши да предяви искове срещу България и Словакия пред Съда на Европейския съюз с искане за налагане на финансови санкции в съответствие с член 260, параграф 3 от Договорът за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) за това, че двете държави не са транспонирали в националното си законодателство Директивата на ЕС за енергията от възобновяеми източници. 

Държавите членки трябваше да транспонират директивата до 30 юни 2021 г.

Комисията предоставя постоянна подкрепа на държавите членки при транспонирането на правилата, но досега България и Словакия не са уведомили за никакви мерки за транспониране.

През юли 2021 г. Комисията изпрати официални уведомителни писма на двете държави членки. През декември 2021 г., след като не получи уведомление за мерки за транспониране, Комисията изпрати мотивирани становища, в които ги призова да уведомят за всички свои мерки за транспониране на директивата.

Към днешна дата България и Словакия са единствените две държави членки, които не са уведомили за мерки за транспониране. Поради това Комисията предявява искове пред Съда на Европейския съюз срещу двете държави членки.

Комисията също така съди Унгария във връзка с нейните ограничения върху износа на строителни материали.

Ирландия също е съдена за това, че не транспонира Рамковата директива за водите в националното законодателство, докато България, Ирландия, Гърция, Италия, Латвия и Португалия са съдени от ЕК за това, че не са успели да предотвратят инвазивни чужди видове, които увреждат европейската природа.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук