Народните представители отхвърлиха ветото на президента Румен Радев върху промените в ЗУТ, които гласят, че имоти, които се водят ателие по документи, ще трябва да отговарят на всички изисквания за жилища. Това стана, след като депутатите приеха повторно поправките в закона.

Иначе с други промени в ЗУТ се затяга и контролът над фирмите за строителен надзор. Дава се право на ДНСК да проверява надзорните фирми и комплексния доклад на консултанта, въз основа на който е издадено разрешението за строеж. В допълнение по-високите изисквания към лицата, които оценяват съответствието на инвестиционните проекти, са да имат поне 5 години стаж, да са технически правоспособни и да имат магистърска степен.

Според новите текстове административно-наказателна отговорност вече ще носят повече участници в строителството. Глоба ще може да се налага на физически лица, чрез които се оценяват съответствието на проектите и се осъществява надзорът на строежите, както и за други нарушения на ЗУТ и актове по неговото прилагане.

По време на дебатите Искрен Веселинов от ВМРО заяви, че няма законодателния шанс да се отвори наново. Щяло да има вреда, че текстовете нямало да действат. Според него закона трябвал да бъде подкрепен в сегашния му вид. По думите му, като цяло закона е добър и текстовете са в добра посока.

Александър Ненков от ГЕРБ заяви, че въпреки че президента не уважава парламента, то депутатите са се отнесли сериозно с мотивите му. „Няма как да се съглася, че нямало достатъчно обществено обсъждане. Тук явно от президентството не са наясно. Разбра се никой не претендира за съвършенство“, каза той. По думите му право на всеки народен представител е да прави предложения между първо и второ гласуване. „Създаването на регистър за устройството на територията е много важен и съществен елемент“, подчерта Ненков.