Сурвачката, украсена в традиционен стил, удари 20 лева в центъра на София. Най-скъпите се продават на „Витошка“, показа проверка на „Телеграф“.

Цените им варират в зависимост от размера. Тези, които са с три кръга, стигат до 20 лева. По-малките са по 15-16 лева. А миниатюрните, дълги около педя, които са подходящи за най-малките деца, струват по 6-7 лева. Въпреки високите цени продавачът твърди, че сурвачките се продават, макар и немного. Както повелява традицията, те са украсени с пуканки, царевични и бобени зърна, сушени плодове, сушена люта чушка, паричка.

Сурвачките на „Витошка“ бият по цена дори тези на „Ситняково“, който се води най-скъпият пазар. Там богато украсени дрянови клонки могат да се закупят за 10 лева. Малко по-големите с два кръга стигат до 14 лева.

По думите на продавачката обаче най-много вървят тези с един кръг, които струват по 8 лева. Има и сурвачки с хартиени декорации по 5 лева, но към тях интересът бил почти нулев. Тя обяснява високата цена на традиционните с това, че за направата на украсата отиват по няколко часа на ден, особено ако човек не е много опитен. За покупката пък се дава касова бележка от близката сергия, на която пише, че сме си взели „подправки“.

На „Ситняково“ могат да се намерят и само дрянови клонки, които всеки да си украси сам. Цената им обаче не е много ниска. Най-големите вървят по 3 лева, а най-малките се продават в комплект по три, отново за 3 лева. Не давайте по 10 лева за сурвачка, вземете си клонка и гирлянд от магазина за 1 лев и аз ще ви направя украсата, съветва продавачката.

Дряновото клонче е далеч по-евтино на Женския пазар. Възрастен мъж продава там клонките по левче бройката, като изборът е доста голям. Вземете си дряново клонче и си го украсете сами, съветва също той.

По думите му готовите сурвачки се правели от върба вместо от дрян. Така се губел смисълът на сурвакането, тъй като дрянът символизирал здраве, дълголетие и мъдрост.

На Женския пазар могат да се намерят и сурвачки с традиционна украса за по 8 лева. След кратко пазарене продавачът сваля цената на 7 лева. Най-евтините сурвачки се продават по 5 лева, но видът им е доста кичозен – украсени са с лъскаво сребристо фолио и цветни розови или сини книжки панделки. Понеже те най-малко се търсят, продавачът е склонен да ви ги даде само за 3 лева.

Идвала от жезъла на Меркурий

И до днес се спори откъде идва сурвакането. Според едни теории ритуалът дължим на траките. Пръчката се асоциира още и с лечителския кадуцей (жезъл) на римския бог Меркурий.

През вековете украсата на сурвачката се променя, като зависи от поминъка на съответния регион. Тя трябва задължително да е от дряново дърво - първото, което цъфти през новата година. Символиката на удрянето гласи – както дрянът е изключително здрав и жилав, такъв да бъде и човекът. Украсата включва сушени плодове, пуканки, краваи, сушени чушки, чесън, орехи, символизиращи плодородието, и, разбира се, цветни конци, памучни и вълнени, които вещаят здраве и изобилие за човека. В по-късно време се добавят парички, носещи богатство.

Според традицията при посрещането на новата 2022 г. менюто задължително трябва да включва свинско месо от животно, което е заклано по Коледа.