По официални данни населението на България е 6 520 000 души, но се топи с всеки изминал час. Освен, че сме на първите места в света по заболеваемост, държавата ни оглавява международните класации и за най-мръсен въздух.

Данните на IQAir и природозащитната организация Greenpeace, включени в доклад, обобщаващ статистика за 106 държави и над 4 700 града показват, че въздухът в София е сред най-замърсените с фини прахови частици в Европа, като по качество се сравнява повече със столиците в страните от Западните Балкани.

Статистиката е изследвала 106 държави и над 4 700 града.

Световната здравна организация (СЗО) разглежда фините прахови частици като канцероген от група 1 заедно с вещества като арсен и азбест.

Стресиращият факт, обаче ни най-малко не смущава Столична община, районните кметове и МВР, защото по улиците на София продължава да се бълват облаци от дим, идващи от брички, баничарки и раздрънкани камиони.

Едва ли някой от вас е видял катаджиите или общинските служители да спират и глобяват шофьорите, чийто трошки замърсяват родината ни и обричат хиляди деца на смърт.

Повече от 90 процента от световното население диша опасно мръсен въздух, подчертава се в доклада на Greenpeace. Поради своята повсеместност и тежест замърсяването на въздуха представлява най-голямата опасност за здравето в света, като допринася за около 7 млн. случая на преждевременна смърт, обобщават експертите. Замърсяването на въздуха също натоварва глобална икономика с над 5 трлн. долара загуба на благосъстояние, показват още данните.

Затова е крайно време Столична община, районните кметове да се размърдат и да вземат мерки за изчистването на въздуха, за да не тежат невинните детски души на съвестта им, ако изобщо могат да претендират за такава.

За съжаление токсичната среда е не само в София, но и големите български градове.

Столицата ни се класира на 467-мо място в световното подреждане на градовете с най-мръсен въздух, в което са включени 4 744 града, с 27,5 микрограма на куб. м фини прахови частици средногодишно. През 2019 г. е измерена концентрация от 26,8 микрограма на куб. м, през 2018 г. – 28,2 микрограма, а през 2017 г. – 20,8 микрограма.

Русе е на 879-то място със средногодишно замърсяване от 19,4 микрограма на куб. м фини прахови частици през 2020 г. Данните сочат, че замърсяването там намалява – през 2017 г. концентрацията на фините прахови частици е достигала 25,4 микрограма на куб. м.

Варна е на 1380-то място в класацията с 14,9 микрограма фини прахови частици на куб. метър, като през 2017 г. градът е бил в групата на градовете с добро качество на въздуха – с 12 микрограма концентрация на куб. метър. Оттогава ситуацията се влошава.

Добре ще е новото правителство да се замисли как ще реши въпроса с мръсния въздух, а не само да политиканства и да се замесва с вътрешни и международни скандали. Защото в противен случай в края на мандата на кабинета може да се окаже, че населението ни се е стопило с още един милион, а много невинни дечица са загубили живота си.

Ивайло КРАЧУНОВ