България активно подкрепя Европол през последните години в борбата с различни видове престъпления. Това каза Роб Уейнрайт, директор на Европол, по време на публична дискусия, озаглавена "Отвъд Брекзит - бъдещото сътрудничество за сигурност между Обединеното кралство и Европейския съюз", цитиран от „Фокус“. 

Според него е тясно сътрудничеството между българските и британските правоохранителни органи. Той поясни, че всички държави помагат дейността на Европол. „Тази година преживяхме 25 терористични нападения в Европа, осъществени от хора, които са членове на общност от десетки хиляди радикализирани лица, които се опитват да причинят огромна вреда, използват интернет, за да разпространяват пропагандата си. Свидетели сме на най-високото равнище на заплаха за сигурността от поколения насам“, заяви той. 

По думите му над 300 хил. компании са били заразени с вируса на киберпрестъпността. 

„Контрабандата на мигранти остава сериозна заплаха, Европол е установил над 70 хил. престъпници, замесени в този вид търговска дейност в Европа. Освен това имаме всички останали видове организирана престъпност: трафик на наркотици, трафик на тютюневи изделия, всичко това представлява сложен широкомащабен проблем за сигурността ни в Европа“, поясни Роб Уейнтрайт. 

Според него проблемът се определя от транснационалния му характер. 

„Тези проблеми се развиват във всички наши общности, използват глобализирани инструменти като интернет, за да причиняват вреди“, коментира директорът на Европол. 

По думите му за такъв проблем има нужда от транснационален орган. Уейнтрайт поясни, че Европол има над 1000 правоохранителни органи в цяла Европа и други страни. По темата за Великобритания, Уейнтрайт обърна внимание, че Обединеното кралство е доставчик номер 4 на разузнавателни средства за борбата с тероризма. 

"Има и други примери за това колко дълбоко ангажирано е Обединеното кралство с колегите си в цяла Европа", допълни директорът на Европол.