Българските жени ще получат уникална възможност да обърнат внимание на своето здраве. На 17 май в Специализираната болница за активно лечение по акушерство и гинекология „Майчин дом“ стартираха безплатни консултации и профилактични прегледи за рак на матката - най-често стрещаното онко-гинелогично заболяване.

Те ще продължат до 18 юни 2021 г. и ще се провеждат от водещите специалисти на здравното заведение - проф. д-р Иван Костов, д.м.н., изпълнителен директор на „Майчин дом“; д-р Иван Диков, управител на Медицински център „Майчин дом“ и д-р Радко Тоцев, АГ лекар. Приемът е в 214 кабинет, а часове могат да бъдат записани всеки работен ден между 14:00 и 16:30 ч. на телефон 02/ 9172 442 или чрез и-мейл [email protected].

- Професор Костов, колко българки годишно се разболяват от рак на матката?

В София средно 700 жени, а в страната - над 2000, като в последните години броят им расте. Ракът на матката е най-често срещаното онкологично гинекологично заболяване у нас. Затова организираме тази мащабна безплатна кампания за ранен скрийнинг - когато успеем да хванем заболяването навреме, можем да вземем и нужните мерки. А при правилната намеса е напълно възможно жената да бъде излекувана.

За нас, като медици, е важно да прилагаме всички стъпки на съвременната медицина - от просвета, която показва ползите от здравословния начин на живот, през ранна диагностика, до минимално инвазивна, атравматична операция, ако се докаже заболяване.

За съжаление, тежките, отворени операции при рак на матката все още се правят масово. Но моето категорично мнение е, че при днешното развитие на технологиите, това е грешка и е че е крайно време да спре.
 
- А каква е алтернативата?

В цял свят хирургията върви към миниинвазивност. Отминава времето на големите разрези, на тежката травма, на кръвозагубата. За щастие, в "Майчин дом" разполагаме с революционния робот Da Vinci - благодарен съм, че държавата инвестира в него и можем да правим изключително прецизни, атравматични и бързи операции, без да отваряме корема на пациентките, като действаме през миниатюрни разрези.

Когато хирургичният екип е сработен, времетраенето на операцията е много кратко - това е важно за предпазване от бъдещи усложнения, от наслагвания на инфекции. Друго преимущество е липсата на травма. Още на следващия ден оперираните жени могат да се приберат у дома, да бъдат при любимите си хора, а защо не и да се върнат на работа.
Роботизираната, миниинвазивна хирургия и е най-добрият метод при пациентки с наднормено тегло - при тях след отворена операция разрезът зарастват много трудно, а това е рисково.
 
- Какво е чувството да оперирате с робот, какъвто използват най-авторитетните болници в САЩ и Западна Европа?     

С колегите ми в "Майчин дом" чувстваме огромно удовлетворение, защото роботизираната система помага много и на хирурга, и на пациента. Много е важно лекарят да бъде сигурен, че е помогнал на пациента по най-добрия начин, а пациентът да се чувства по най-добрия начин.
 
- В "Майчин дом" разполагате и с най-новата версия на робота Da Vinci. Какво умее той в опитни ръце?

При онкологични операции - например при рак на матката, с последната версия на робота можем да отстраняваме само онези лимфни възли, които са подозрителни за метастази. Преди операция ние ги оцветяваме, те "светват" в зелено, а технологично усъвършенстваната камера разпознава багрилото и ни ги показва. Роботът ни дава възможност да видим тези подозрителни лимфни възли с 10 пъти увеличение и много фино, като при бродерия, да ги отстраним.  Това е най-модерният подход в момента в света.

При стандартна, отворена операция, се премахват наред абсолютно всички лимфни възли, което е много травматично.  
 
- Роботизираните операции често са наричани "безкръвни". От кого зависи минималната кръвозагуба - от хирурга или от машината? И колко най-малко кръв може да загуби пациентът по време на операция?  

Добрият хирург винаги има план и цялостна визия за операцията, и същевременно работи много чисто - истинският професионалист се познава по минималната кръвозагуба.

Роботът допълнително ни помага да намалим кръвозагубата като осигурява отлична визия към оперативното поле - с неговата камера можем да зуумнем тъканите и кръвоносните съдове, включително най-големите артерии и внимателно да ги избегнем. Веднага ще ви дам пример за минимална кръвозагуба - преди половин час в "Майчин дом" оперирахме с робота пациентка, чиято кръвозагубата надали беше и 10 милилитра.
 
- Освен рак на матката, какви други гинекологични заболявания можете да оперирате със суперробота?

В "Майчин дом" можем да извършваме всички робот-асистирани операции в гинекологията, но, за съжаление, здравно-осигурителната каса покрива само част от тях - на началните стадии рак на матката, на шийката на матката и на яйчника, както и операциите на жени с наднормено тегло. За мен обаче роботът е най-доброто хирургично лечение, златен стандарт не само в онкогинекологията и урогинекологията, но и при ендометриоза и дълбока  тазова ендометриоза.
 
- Хирургът има две ръце, а роботът - три. За какво служи допълнителната ръка на машината?  

Допълнителната ръка на робота е още едно предимство. Тя може да замени асистента, т.е. по време на операция е напълно възможно да работи един хирург по-малко. Много световни специалисти оперират абсолютно сами с робота. Снимките и кадрите от филмите, които ни показват петима-шестима лекари, скупчени край операционната маса, са на път да се превърнат в образи от миналото.