Тормозът над малките и невинни създания е изключително сериозен проблем, значимостта на който се определя, както от неговото разпространение, така и от тежките последици, които оказва върху детското психо-емоционално развитие.

Проблемът е един от основните, с който се сблъскват голям брой дечица в нашата мила родина. Психологочески статистики сочат, че 95% от децата-насилници са били обект на насилие в детството, 85% от злоупотребяващите деца с психоактивни вещества също са малтретирани.

Малтретирано бива не само физическо, но и психическо, както добре знаем. 97% от проституиращите в детството са били сексуално насилвани, а 80% от настанените в затвора са приживявали като малки някаква форма на насилие.

Според анализ на Агенцията за закрила на детето всяко трето дете в България е жертва на физическо насилие, а всяко осмо – на сексуално… Законът за защита на детето дефинира насилието като физическо, психическо, емоционално, сексуално. Като всяко едно от тях нанася необратими последици върху здравословното и психическо състояние на пострадалите деца.

В случай, че знаете за такива случаи, погрижете се детето да има достъп до кризисна психологическа подкрепа. Често щетите могат да бъдат необратими при закъсняла реакция. Основното, което трябва да знаем като общество, е, че насилието поражда насилие!

Ето защо общите ни усилия следва да бъдат насочени именно към превенция, включваща високо ниво на информираност - както от страна на родителите, така от техните деца.

Къде да потърсите първа помощ?

0800 1 86 76 e номерът на националната гореща телефонна линия за подкрепа и насочване на хора, пострадали от насилие. Тя е денонощна услуга за жени, мъже и деца, и техните близки, които са станали жертва на насилие и експлоатация. Не отлагайте, не мълчете, ме подминавайте, не се страхувайте.

Полина Василева, Психологически кът Полет