Доста се колебаех да заема поста медиен секретар на президента. Струва ми се, че като журналист мога да бъда по-полезна. Това каза Елена Йончева в ефира на БНТ, коментирайки навършването на една година от всъпването в длъжност на Румен Радев като президент и решението си за известно време да стане негов медиен секретар.
Йончева обясни и защо е решила да стане политик. "Струва ми се, че тази свобода, която имахме в журналистиката, вече я няма. Ако тази свобода успеем да си я върнем, аз ще се върна отново в журналистиката", каза тя. "Вижте какво се случва – 2006 година свободата на медиите беше наред с Франция, на 34 място. Днес сме на 107 или 109. Това е тотален срив", продължи Йончева.

Депутатът от БСП обясни и позицията на партията си относно Истанбулската конвенция. "Проблемът с истанбулската конвенция е, че не е обяснено на обществото за какво става дума. Тази конвенция безспорно защитава правата на жените. Тук няма никакво съмнение, Всяка четвърта жена е обект на някакво насилие и прокуратурата и полицията не успява да се справи с този проблем. В конвенцията обаче има и една дума джендър, която според много политици и анализатори, е дума хамелеон. Оттам идва самото разединение, както сред експертите, така и в обществото, какво означава джендър – пол или социален пол. Обществото все още не разполага с обяснителния документ, който обяснява спецификите на конвенцията. Няма и експертна оценка на правителството как тази конвенция ще промени нашето законодателство. Не може да бъде подписана конвенцията, докато не се отговори на всичките въпроси", каза Йончева. 

По думите ѝ, сега общественият дебат по конвенцията е започнал. Има много въпроси, които изискват отговор, и по тях трябва да се действа много внимателно.  Йончева бе категорична, че позицията на БСП относно конвенцията се е променила, защото партията е събрала мненията на различни експерти.

Йончева говори и за корупцията в страната, която бе мотив за вчерашния вот на недоверие срещу правителството „Борисов 3“. По думите ѝ, корупцията е повсеместна, цели общини се феодализират.  корупцията тръгва отгоре и нарушава принципите на пазарната икономика. Огромна схема за „легална  корупция“ е и програмата за саниране. Там имало завишени цени и площи.

Коментирайки отправените ѝ обвинения, че е имала сметки във фалиралата КТБ, повдигнати от Делян Добрев, червената депутатка заяви: "Имала съм сметка в КТБ, но не съм участвала в никакви схеми". "Имала съм фирма и съм имала съдружник. Ако има нещо нередно в моята дейност, нещо което е незаконно и неморално, призовавам съответните хора, които се опитват да хвърлят кал да дадат сигнал до съответните органи. Нито съм ползвала обществени ресурси, нито съм ползвала държавни ресурси, нито съм ползвала европейски средства. Делян Добрев трябва да отговори на моите конкретни въпроси, но той не го прави", каза още тя.

"Нямам никакви връзки с КТБ. Господин Добрев се опитва по всякакъв начин да ме атакува. Първо започна с това, че ще ме даде на съд заради Кумгейт 1 и Кумгейт 2. След това обясни, че съм агент на чуждото разузнаване. Сега цитира публична информация от търговския регистър за моята дейност като журналист", каза също червената депутатка.  

Секунди преди интервюто на Йончева по БНТ Делян Добрев беше гост по bTV и взриви ефира като заяви, че червената депутатка има връзки с офшорка, източила КТБ.

Делян Добрев извади и документи, които разкриват връзки на Елена Йончева с офшорни фирми, които са участвали с милиони в източването на КТБ "Фирма, свързана с Елена Йончева, фигурира в докладите за източване на КТБ", твърди той. "В периода 2004-2009 година, когато премиер на България е Сергей Станишев, Елена Йончева получила ли е близо 700 хиляди лева", добави още депутатът

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!