Президентът Румен Радев разтегли във времето свикването на парламента, за да може партиите да започнат да говорят помежду и да се разрешат наболелите проблеми като бедността, цените, бюджета и защитата на социално слабите. Това, което наблюдаваме в момента обаче е коренно различно. Оказва се, че приоритет е външнополитическа тема.

Проучване на „Тренд“ сочи, че 80% от българите са притеснени за икономическото състояние на страната, както и за личните си финанси. Намалява потреблението дори на основни хранителни стоки. Тревога се вижда и по отношение на загубата на работа.

Дневният ред на парламента няма нищо общо с проблемите, които тревожат обществото, констатира пред БНР доц. Грегор Сарийски, който е макроикономист от БАН.

„В рамките на предишния парламент просто се раздаваха пари на калпак. Малкото стъпки, които бяха предприети, задълбочиха проблемите. В бюджета бяха натрупани явни и скрити задължения. Те ще трябва тепърва да бъдат покривани. И този парламент ще се занимава с купуване на политическо време с контрапродуктивни мерки, даващи на всеки по нещо“.

Миналата година България е платила за внос на стоки и суровини от Русия 3.5 милиарда лева. За същия период през тази година сме платили 8 млрд., отчете доц. Сарийски.

"Това, което постигаме със санкциите, е единствено повишаване на цените и изпращане на повече пари в Руската федерация“.

Има едно натрупано инфлационно напрежение, което тепърва ще се излива, поясни икономистът.

„С него няма как да се справим. Намаляването на продукцията за крайния потребител е нещо, което е предстоящо. Това ще доведе до ръст на цените и намаляване на консумацията“.

Грешките на предишният парламент не бива да бъдат повтаряни, апелира той.

„Когато раздавате пари на калпак, независимо дали ще е като отстъпки от горивата или нещо друго, подпомагате потребителите, които са с по-голямо благосъстояние. Ние все още нямаме определение какво е енергийна бедност“.

Българското правителство все по-трудно и по-скъпо ще получава дълг, смята доц. Сарийски.

„Правителството трябва да си събере борчовете, вместо да компенсира със заеми“.

Макроикономистът цитира изказване на Клаудио Бурио, който е икономист на Банката за международни разплащания и казва, че предстои Западът да си плати сметката за 40 години неправилен икономически модел.

Бюджетът за следващата година трябва да бъде дискреционен, убеден е до. Сарийски.

„Фискалните стимули трябва да отидат при нуждаещите се“.

Експертът се надява страната ни да не стане член на еврозоната през 2024 година.

„Еврозоната представлява частичен отказ от суверенитет. България не може да се възползва от предимствата й, тя ще консумира единствено негативи. Страната ни ще бъде натоварена с допълнителни разходи, които да плаща и ще загуби част от управлението на активите на Централната си банка“.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук