Омбудсманът Диана Ковачева настоя електронните медицински бележки за отсъствия на учениците да станат безплатни за родителите, като бъдат включени в пакета здравни дейности, гарантирани от бюджета на Здравната каса.
Лекар поиска от дете нечувана сума за медицинска бележка
Ковачева е изпратила препоръката до здравния министър, председателя на ресорната парламентарна комисия и ръководителя на Българския лекарски съюз.
БЛИЦ припомня, че на места у нас тарифата за медицинска бележка за ученик достига до 57 лева, въпреки че здравеопазването за деца до 18-годишна възраст в България е безплатно и личните лекари не трябва да събират потребителска такса. Родители сигнализират, че лични медици искат от тях по 10, 20 или 30 лева за извинителна бележка.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук