Държавните служители, съдиите, прокурорите, следователите и лицата, заети в сектор „Сигурност“ през 2021 г., са с 921 повече спрямо планирания им брой, сочат данните от Държавното обществено осигуряване в годишника на Националния осигурителен институт.

Въпреки многогодишните призиви за намаляване на администрацията малко под 1000 очевидно са чиновниците, назначени чрез свръхпланираните бройки. Ръстът на хората, чиито осигуровки се плащат от хазната през 2021 г. е 6822 души, или с 5,6% повече спрямо предходната 2020 г., става ясно още от годишника.

Съкращения

От десетилетия всички редовни и служебни правителства се ангажират да оптимизират системата. 15% съкращения до края на тази година обещаха и от последното коалиционно правителство, като целта бе заложена и в подписаното споразумение между партньорите.

На питане на депутата Иван Димитров от ДБ вицепремиерът Калина Константинова отговаря, че реформите са направени чрез премахване на отделни структури и вливането им в министерства, става ясно от публикувания в парламента писмен отговор.

Въпреки искането за предоставяне на числови данни в отговора са изредени предприетите мерки като освобождаване на пенсионерите, свиване на политическите кабинети до 17 щатни бройки, премахване на дублиращи функции, но липсва бройка на реално съкратените чиновници до юни 2022 г.

Само се посочва, че в бюджета са предвидени почти 300 млн. лева за обезщетения на съкратените.

отговор на бившия премиер Кирил Петков пък от началото на тази година пък е посочено, че 528 души са били уволнени от държавната администрация, а други 2298 са напуснали по собствено желание.

Справката на Петков е за периода май-декември 2021 г. От нея става ясно още, че 271 чиновници са били преназначени на по-ниска позиция. В същото време други близо 4000 души са били назначени в администрацията.

Рутинно

Общият брой на осигурените лица, за които са постъпили приходи от осигурителни вноски през 2021 г., е 2 747 495 при планирани 2 744 460, или с 3 035 души повече, показват данните на НОИ.

Работещите по трудов договор по трите категории труд са 2 319 618, тоест хората, които си делят осигуровките за пенсия с работодателите, представляват 84,4% от осигурените в ДОО лица.

Техният брой за миналата година е с 13 718 души повече от планирания, което се дължи на повече осигурени спрямо прогнозите във втора категория труд – работещите в рудници, кариери и в железопътния транспорт, както и в трета категория, които са всички останали.

Намаляват работещите без трудов договор, осигурени само за пенсия с 900 души от общо 57 620, като техният дял е 2,1% от всички осигурени.

Намаление се отбелязва и сред работещите първа категория труд, които са военни, полицаи, служители в пощите и водолази в сферата на звеното за пожарна безопасност и авариите. 808 са членовете на кооперации, а 458 лица, включени в програми за подкрепа на майчинството и насърчаване на заетостта.

С почти 10 000 са намалели хората, които се самоосигуряват. Те са 8,7% от всички осигурени у нас. В прогнозните планове е трябвало да са малко над 250 000, но се оказва, че броят им е 240 011.

Анализ

Хората, които си плащат осигуровките у нас, са повече през 2021 г. спрямо 2020 г. и продължават да нарастват. Общият брой на осигурените лица през миналата година се е увеличил с 2% спрямо предходната. Най-голямо е увеличението при най-масовата трета категория труд, но нараства и броят на работещите във втора категория.

Намаляват осигурените в първа категория труд – полицаи, следователи, разузнавачи, охранители, пожарникари и т.н. Те са с 266 души по-малко, което прави спад от 4,9 на сто. В годишника на НОИ се отбелязва и нарастване на хората, които се трудят на граждански договор.

При тях се наблюдава увеличение с 5263 души, или с 10,1%, в сравнение с 2020 г. Увеличение от 6708 души, или с 2,9%, е отчетено в броя на самоосигуряващите се лица, като спад се наблюдава единствено при самоосигуряващите се само за пенсия земеделски стопани и тютюнопроизводители, сочи статистиката на института.

Общините свиват щата

Местната власт оптимизира щата си, въпреки че заплатите на служителите в общините са едни от най-ниските. Орязване на персонала с 10% предвидиха за миналата година общините Бургас и Пловдив.

Столичната община също предприе оптимизиране на някои от структурите си, като намали броя на членовете на бордовете на общинските предприятия, както и на някои други структури.

На настояването за сливане на дружествата в градския транспорт, за да се пести от заплати, председателят на СОС Георги Георгиев коментира, че всичко в транспорта е оптимизирано до последно, включително и със съкращаване на персонала с 10%“.

Пандемията с непредвидените харчове и изтънялата общинска хазна наложи на кметовете у нас да прегледат за пореден път администрациите си и да направят съкращения средно между 5 и 10 на сто, но на места те стигаха и до 25%.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук