Като в рима, такъв е и животът на две поколения пчелари. Като поезия, в която има вдъхновение, идващо от природата, пчелите, градината, билките в близката гора, свежестта и чистотата на въздуха и водата наоколо. Тук работят две семейства, две поколения Божилови - бащата Калин, майката Антонина, синът и снахата - Калоян и Елизабет, живеят постоянно в този създаден от тях рай. 

Калин прихванал занаята пчеларство от свои роднини, от тях се учил как да отглежда пчелите. Сега предава знанията на сина си Калоян и на снахата Елизабет. Заедно създават своята приказна градина, кътче земен рай в село Владо Тричков, община Своге, по Искърското дефиле.

Тук Калин, Антонина, Калоян и снахата Бети отглеждат дъхави цветя и много полезни билки, както и богато разнообразие на зеленчуци. Така се получили отлични условия за богата паша на пчелите. Калин говори с много любов, с благодарност за това, с което го даряват. Грижи се за тях всеотдайно, изпитва гордост от превъзходния вкус на събрания мед

Натрупаната с годините любов и грижа предава днес на сина Калоян. Пчелите са неговото бягство от изнервеното всекидневие и бягство от столицата. Там, долу, в обвития в непрестанен смог град, прекарва трудовата си седмица, работейки като електроинженер, но няма търпение да се качи на пчелина в края на седмицата и да се потопи в работа по кошерите си. Сам е построил всеки от 20-те си кошера, събрал е рояци и ги е заселил с трудолюбиви пчелици. 

С времето станал специалист по хващането на горски рояци, увеличил пчелните семейства и пчелина си. И това му се удава с вещина. В дейността му помагат всички от семейството. Съпругата Антонина е до него, влага женски нотки и още чифт грижливи ръце за вдъхновението в труда на Калин.

За да продължи хобито на своята фамилия, синът Калоян продължава да се занимава с потомственото любимо занимание на родителите си. То става за него мечтана реалност. Към труда на Калоян се включва и съпругата му Елизабет и всичко изглежда отстрани като цяла трудова офанзива. Особено сега, когато настъпва време за първия добив на мед за годината

Калоян и Бети помагат на Калин с поставянето на капани в гората, слагат “магазините” за мед или допълнителната част от кошера за събиране на още от вкусната сладост. Умения и знания се иска за всичко това. Младите ги прихващат от Калин, а той пък е щастлив, като гледа как се увличат последователите му. Калин и младото семейство Божилови имат и билкова градина със специално засадени разнообразни полезни билки. В нея пчелите са доволни и събират повече мед.

Това е начинът на тези хора по цял ден да са сред природата. Толкова е хубаво наоколо, че Божилови винаги приемат гости... Само разклат... медния звънец на входа и стопаните се появяват усмихнати и готови да те поканят и разведат в техния рай. Ако имат останал мед, ще ти подарят. Божилови канят гостите си всеки ден в своята градина, откъдето пък идват и съставките на кремове и извлеци от полезни билки за домашна козметика, приготвяна лично от Бети. 

Тя използва стари рецепти, научила ги е от своите баби, затова сади в градината си своите омайни билки за лек, за сила и бодрост, за красота. 

Бети е трето поколение билкар, хора от близо и далече търсят нейните продукти. Но основното й занимание е учител по география в местното училище, завършила е Софийския университет. Изучила рецептите от бабите си, сама ги доразвива, осъвременява, подобрява формулите и приготвя натурална козметика. Кремовете й съдържат основно невен, отгледан в семейната градина и, разбира се, пчелен мед от кошерите на семейството. На любознателните Бети обяснява как всяка билка е полезна в определена концентрация.

Калин (снимката вляво) сам е построил всеки свой кошер. Калоян (снимката вдясно) върви по стъпките на баща си.

Вече знае много, но продължава да чете и да се интересува от новите тенденции, трупа още и още знания за различни билки. Домашната й козметика е в помощ при различни рани и раздразнения на кожата, особено на по-възрастните хора. Споделя, че белият равнец е силен антисептик, а при респираторни проблеми помагат жълт кантарион, лайка, еньовче, маточина. Пелинът е с антибактериално действие, справя се с всички шлаки в организма. Изчиства го от всякакви вътрешни замърсявания. Мед, пелин, камфор и невен в 300 мл вода предпазват от вируси и бактерии. 

Когато Бети се изследвала за Ковид, тъй като за учителската й практика изисквали сертификат, установило се, че не е имала никакъв досег с този вирус. Вярва, че билките и начинът й на живот са й помогнали.

Приготвя се да събира изобилието от билки, започва усиленият сезон. Тези дни цъфтят маточината, мащерката, салвията. И така през целогодишния календар на природата. Но каквото и да забърква Бети за своите приятели, винаги прибавя от пчелния мед, защото е автентичен и уникален, добит в чист район в това кътче рай от природата. Пчелният мед, разбира се, е запазена фамилна марка за Божилови, но има и още открития, които всеки би направил за себе си и за нуждите си, ако иска да води здравословен начин на живот и правилно хранене, за лечение и домашна козметика за здраве и красота. 

- В района, където отглеждам пчелите, първата паша е от акация - обяснява Калин. - Добиваме и акациев мед, след него идва букетът от билков мед. Медът ни е много ароматен и приятен на вкус, събран от чист от производства район. 

Засега не го произвеждаме в големи количества, за да го предлагаме на пазара, но кой знае

Децата са ентусиазирани и трудолюбиви. Надяваме се да развият още повече пчеларския занаят и да разширят добива, за да се превърне в техен поминък в бъдеще - мечтае Калин. - Засега подаряваме вкусния ни мед на приятели, на тези, които проявят интерес към начина на добиване, на отглеждане на пчелите и всичко свързано с тях - пояснява Калин. 

Щастлив е, че има приемственост на поколенията в рода му за пчеларския занаят и е обнадежден за бъдещето. Спомня си, че е израснал сред пчелари, днес той работи активно, децата му продължават това полезно занимание. Семейството на Калин събира първия мед тази година и няма търпение. Отделят всяка свободна минута да са сред любимите си пчели.

Христо КИРИЛОВ