Двоен удар за шофьорите в София: Нови цени и разширени зони – общината обещава "инфраструктурна революция"

Столичният общински съвет увеличи цените за паркиране и разшири зоните, но решенията разделиха политическите групи

https://blitz.bg/stolitsa/dvoen-udar-za-shofyorite-v-sofiya-novi-ceni-i-razshireni-zoni-obshtinata-obeshtava-infrastrukturna-revolyuciya_news1118292.html Blitz.bg

Столичният общински съвет одобри двойно по-високи цени за почасово паркиране и значително разширяване на синята и зелената зона. Новите правила влизат в сила от 5 януари догодина, пише bTV.

Шок за шофьорите в София: Паркирането става лукс! Синята и зелената зона скачат двойно!

"Промяната на цените е само една част от целия пакет промени, които приехме вчера. Въведохме и много ясен режим как ще се инвестират тези пари, които ще бъдат събирани от паркиране, в инфраструктурата на града", заяви общинският съветник от ПП-ДБ Бойко Димитров пред медията.

По думите му натискът върху местата за паркиране в центъра е огромен и по-високите тарифи имат за цел да го намалят:

"Промяната на цените цели да се отслаби този огромен натиск… По-високите цени ще накарат част от хората да се замислят дали да влизат в центъра с личния си автомобил."

Алгафари побесня след решение на СОС: Не ни търсете повече!


Той подчерта, че целият финансов ресурс от зоните ще се връща обратно към гражданите:

"Всяка стотинка, която гражданите плащат за паркиране, ще бъде инвестирана обратно в инфраструктурата на града и в нови средства на градския транспорт."

БСП: Това удря по джобовете на софиянци

Решението обаче срещна силна съпротива. Общинският съветник от БСП Еньо Савов заяви, че промените са едностранни и вредни за хората:

"Ние не споделяме ентусиазма на нашите колеги, защото това ще бръкне единствено и само в джобовете на софиянци, но няма да доведе до реални мерки."

Той предупреди, че разширяването на зоните ще засегне много жители, които ще трябва да плащат, без да получат реални места за паркиране:

"Има определен брой места, които се използват за синя и зелена зона. Те ще бъдат разширени, което означава, че допълнителна група хора трябва да плащат, без обаче те да имат места."

Савов подчерта, че липсва консенсус:

"Промените в момента не носят нужния консенсус… затова нямаше как да го подкрепим."

Голямо мнозинство е подкрепило идеята

В края на заседанието все пак значително мнозинство от съветниците застава зад реформата. Според подкрепилите промените това е само първият етап от по-широка политика за ограничаване на трафика, повече градски транспорт и повече инвестиции в градска среда.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Още по темата
Коментирай
3 Коментара
Фем
преди 7 месеца

Щета, за пореден път ще взимат пари!

Откажи
Увеличение 4 пъти
преди 7 месеца

за зелената зона, която става синя! От левче на 2 евро! Честито!

Откажи