Едвин Сугарев за фаталния ден от гладната си стачка: Спрях, за да не ме последват децата ми

Оказа се, че бъбреците ми работят само с 10 % от капацитета си, че имам оток в мозъка и кетоасцидоза

https://blitz.bg/obshtestvo/edvin-sugarev-za-fatalniya-den-ot-gladnata-si-stachka-spryah-za-da-ne-me-posledvat-decata-mi_news215127.html Blitz.bg

Едвин Сугарев вече е почти напълно възстановен и дори пише стихове, съобщава “ШОУ” в новия си брой, който вече е на пазара. Поетът обяви гладна стачка в знак на протест срещу кабината "Орешарски" на 26 юни, изкара без храна 22 дни, но се влоши рязко и влезе в болница - буквално на косъм от Оная с косата! Тогава и децата му обявиха гладна стачка, което принуди Едвин да се откаже от протеста си до смърт! В момента Сугарев пише текстове за свободата в личния си сайт и е почти на обичайния си хранителен режим. Репортер на “ШОУ” и агенция БЛИЦ се свърза с него, за да разбере какво е състоянието му след гладната стачка.

- Как сте, господин Сугарев?
- Добре съм. Още се подхранвам малко, но иначе всичко е наред с мен. Малко по-слаб съм от обичайното, но ще се справя...

- Вашата съпруга ви вкара в болницата на 22-ия ден от гладната стачка. Криза ли получихте?
- Бях много зле цялата нощ - повръщах стомашни сокове, виеше ми се свят, болеше ме глава, не можех да спя - стана ясно, че нещо не е наред... Съпругата ми... не точно ме вкара в болницата... Съгласих се да ме прегледат! Тя отдавна настояваше за това.
Но докато бях в болницата, се получи съобщението на моите деца, които колективно обявиха гладна стачка в моя подкрепа. Това беше нещо, с което не бих могъл да се съглася, и помолих съпругата ми да обяви, че незабавно прекратявам гладната си стачка и да каже на децата ми да не правят тези глупости! Това беше основната причина.
Че съм бил много зле... аз не знаех, че съм толкова зле, а и да знаех, може би щях да продължа, ако не беше техният акт! Някак си не е възможно да се очаква от един баща да завещае такава участ на децата си!...
Останах в болницата 7-8 дни. Бях на системи, слагаха ми кислородна маска, един милион най-различни лекарства ми слагаха. Беше доста сложна ситуацията, защото се оказа, че съм бил доста по-зле, отколкото си представях. Оказа се, че бъбреците ми работят само с 10 процента от капацитета си, че имам оток в мозъка, а освен това и кетоасцидоза, което е най-опасното усложнение на диабета, имах освен това недостиг на кислород до вътрешните органи... По време на гладната стачка престанах да вземам каквито и да било лекарства за диабета, защото знаех, че ще стигна до хипогликемия. След това пак почнах малко по малко. Сега взимам стимулиращи панкреаса хапчета и инжекции с подобно действие.

- Получили сте и някаква инфекция?
- Да, инфекция на пикочните пътища и доскоро вземах антибиотици именно за нея.

- Как се захранихте?
- С определена диета. Със сокове, супи, после малко по малко по-твърда храна, докато се стигне някакъв по нормален режим, който още не съм го постигнал, но съм близо...

- С какво се храните сега?
- С почти всичко, като се изключат разни много мазни и пържени неща, които диетолозите ме съветват да избягвам доста дълго време.

- Какви думи си разменихте с децата си, като се видяхте?
- Благодарих им, че са ме подкрепяли в целия този период и им се извиних за това, което са преживели по време на гладната ми стачка, защото те бяха много разтревожени, това е истина...

- Някъде прочетох, че пишете стихове за протестите?
- Не, нe пиша стихове за протестите! Минало е времето, когато съм писал политически стихотворения. Сега пиша просто стихотворения, каквото и да са... различни.../усмихва се/

- Вярно ли, че съпругата ви едва ви задържала да не излизате на протестите?
- Вече бях на един от протестите - защо да не бъда, в крайна сметка.
Те не трябва да спират, трябва да се поддържат във всичките им възможни форми до падането на правителството! Това е уникален шанс България да се превърне в нормална страна с население от граждани! Реакцията на управляващите към протестиращите е смехотворна! Те направиха всичко възможно да дискредитират протестите с какви ли не нелепи тези: че става въпрос за някакви сити и охолни мамини синчета, които си разхождат кучетата и децата, че става дума за платени протести, за дирижирани от някого протести... Няма нищо подобно и това се вижда с просто око! Това са първите спонтанно възникнали граждански протести, които не следват ничии авторитети, а само чувството за справедливост на българските граждани.

Едно интервю на Валерия КАЛЧЕВА

ОЩЕ ИНТЕРВЮТА С АКТУАЛНИ ЛИЧНОСТИ ЧЕТЕТЕ В НОВИЯ БРОЙ НА "ШОУ", КОЙТО ВЕЧЕ Е НА ПАЗАРА

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай