В момента лихвите по ипотечните кредити варират между 2,2% и 2,8 на сто. До края на годината те може да достигнат до 3-3,5 процента, що се отнася до новоизтеглените заеми. При старите скокът във вноската не е толкова осезаем, съобщи bTV, като цитира кредитният консултант Тихомир Тошев.

За ускорено повишение на лихвите обаче по негови думи не може да се говори. То се наблюдава от октомври миналата година и до сега е достигнало между 0,1% и 0,3%. Според данни на БНБ към края на февруари средният ръст е 0,19%.

Засега няма никакво влошаване на портфейлите нито при домакинствата, нито при фирмите. За бизнеса 2022 г. беше добра финансова година. Такава е картината и при част от домакинствата.

Цените на имотите се повишиха значително. Това е, защото в момента на пазара са останали именно хора с по-високи доходи, които предпочитат да си закупят по-хубав имот. Затова и до миналата година средният ипотечен кредит беше от порядъка на 150-160 хил. лв. В първото тримесечие на 2023 г. обаче вече говорим за средно около 190 хил. лв. - т.е. нарастването е около 20 на сто.

Средната лихва в момента за ипотечен кредит е 2,5%. Колко по-добър процент ще получите, зависи от това дали имате стабилен доход, добри спестявания и ниска кредитна задлъжнялост, обяснява Тошев. Българите все още избират най-дългия период за изплащане на ипотечен кредит, за да бъдат по-ниски месечните им вноски.

При кредит от 190 000 лв. за 360 месеца при сегашните лихви, месечната вноска трябва да бъде 750 лв. Ако обаче лихвата стане 3% - вноската ще се повиши до 800 лв. Достигнат ли лихвите 3,5% - месечната дължима сума към банката ще бъде 855 лв., изчисли Тошев.