Хлябът е качествен и без забранени добавки. Това установи БАБХ. Хлябът ни се произвежда от български брашна. Това заяви д-р Владимир Кулински от Българската агенция за безопасност на храните.
Проверката обхвана всички по-големи и малки обекти, включително и търговските обекти, които сами правят хляб, включително и големите вериги. Около 900 са обектите в България, които произвеждат хляб, отбеляза Кулински.

Резултатите показват при 1084 проверени обекта са издадени 67 предписания и са съставени само 5 акта за установяване на констатирано нарушение. От тези над 1000 обекта само един е работил без разрешение по закона за храните – става дума за квартален магазин, който е предлагал и хляб, обобщи Кулински.

Хлябът остана една от малките храни, които се произвежда само в България от български суровини, подчерта той.

Според търговците българите знаят какво е хубав хляб и затова конкуренцията е оставила на пазара само качествените производители.

Основните групи предписания са две – едната група касаят хигиенните условия. Втората група са предписания са за пропуски в етикирането. Всички брашната са алергени, те трябва да се обозначат съответно регламента. За да може хората да ги разпознават, особено онези с глутенова непоносимост, каза още представителят на БАБХ.

Той добави, че при непакетирания хляб търговците са задължени на видно място да изложат алергените, налични в хляба. „Що се отнася до пробите, извън лабораторния мониторинг, за 2017 година са взети 67 проби. От тях има 6 несъответстващи проби. Предприети са мерки спрямо производителя. За тази година са предвидени около 120 проби“, каза още Кулински.

По думите му, другите актове са за етикети без задължителната информация и продукти с изтекъл срок на годност. „Изследваме и брашното. В България се използват масовите типове брашна , тип 500, 700, и тн. Миналата година са взети от мелниците 12 проби. Има две отклонения. Тази година пробите ще са над 30. Обръщаме и внимание на готовите миксове за хляб. В тях се влагат подобрители, но те са разрешени от регламента“, каза Кулински.

Оцветители и подсладители в хляба не се допускат категорично и не са засечени такива. Категорично неразрешени добавки проверката категорично не е установила, подчерта експертът.

Контролът върху пресните плодове и зеленчуци е доста сериозен, увери Кулински. Той е лабораторен и има задължителна програма. Още преди Великден е започнала масовата проверка на листните зеленчуци. Изследват се в държавна лаборатория към БАБХ. Изследването обхваща над 100 пестицидни остатъка. Имало е случаи на надвишаване на съдържанието на пестициди, но тези продукти са иззети от пазара. Контролира се и вноса, още на границата. Процентът на върнатите пратки още на границата е много нисък.