Нищо неочаквано не е станало. Рано или късно това щеше да се случи. Така коментира информацията за съмнения за открити пациенти с коронавирус в Плевен и Габрово доктор Гергана Николово общопрактикуващ лекар и член на УС на БЛС. 

„Ако не се окажат тези две проби положителни, ще са следващите – каза още доктор Николова. - Това няма как да ни подмине. Става дума за въздушно-капков вирус.

Последни данни за двата случая на коронавирус в България!

Много пъти сме обяснявали какво трябва да се прави. Да се спазват хигиенни условия, за се спазва карантината. Много хора не спазват карантината и това е проблем.

Трябва да им се напомни, че смъртността е 4 процента и 4 процента от хората, с които общуват, нарушавайки карантината, може да доведат до фатален край, но трябва да се замислят че имат баба, дядо, хора с хронични заболявания. Нека мислим и за другите, а не само за себе си”.

Доктор Гергана Николова посочи и разликата между обикновен грип и коронавируса.

„При грипа има много бързо начало, за половин час температурата може да стигне 40 градуса – разясни тя. - Обилно сълзене от очите, носа, и чак тогава кашлицата. При коронавируса веднага се започва със суха кашлица, постъпателно покачване на температурата, хремата не е толкова показателна. Рецептора, който се атакува е директно в белия дроб.

Извънредно: Коронавирусът вече е в България!

Това са типични пневмонии, които се развиват специфично. Там няма храчки, обилна исекторация. Нека пациенти с респираторни заболявания първо да се свържат с личните си лекари по телефоните.

Пред кабинетите има много малки деца, бременни жени, възрастни.  Сега започваме да издирваме контакти. Представете си как можем да издирваме всички, които са били в коридора на болницата. В последните месеци работим при много тежки условия.

Мога да кажа това, което казват италианците – да се погрижим за лекарите, защото ако те излязат от строя, няма кой да се грижи за болните.

Това, за което мога да призова е за спазване на хигиена. Хората да си мият ръцете, да проветряват, да влезе чистия въздух, да излезе прахта, която повдига вирусите. Има прости неща, ежедневни, които са добре действащи”.