Кризата ще удари най-силно в първите месецa на следващата година, когато спестяванията са свършили, а зимата е в разгара си.

До края на 2020-та не се очаква финансов крах, освен ако мерките във връзка с коронавируса не бъдат значително затегнати. Това прогнозира експертът Мартин Миланов от Tavex.

През последните няколко месеца българинът намали драстично своите разходи във всяка една посока.

Сред на най-тежко пострадалите сектори е туризмът, който все пак успя да навакса част от загубите си през август, когато българите предпочетоха България пред традиционните чуждестранни дестинаци.

Въпреки това, негативният ефект от свитото потребление е видим - над 150 обменни бюра в летните ни курорти са затворили врати, заради хуманитарната криза.

Пандемията с COVID-19 се отрази значително и на търговията на дребно, особено на скъпи стоки за дома, бяла и черна техника. Все пак, “Българинът осъзна, че има много неща, без които не може”, допълва Миланов.

При инвестициите в недвижими имоти и коли например, спадът не е толкова голям, но това се дължи на факта, че същинската криза все още не е ударила, а потребителите разполагат със спестявания да покриват ипотеките и лизингите си.

Нови големи покупки обаче не се очакват. Въпреки че има голяма вероятност цените в пазара на недвижими имоти да паднат. 

Хората, които държат спестявания във валута, трябва да внимават, защото всички валути губят стойност спрямо ценните метали, като злато и сребро.

Конкретно цената на златото бележи нови върхове през последните седмици, защото финансовата ситуация е все по-притеснителна не само у нас но и в световен мащаб. Именно това е и най-добрата инвестиция в момента съветва Миланов.

Прогнозата на експерта е, че в следващите месеци се очаква да има най-голямо негативно отражение върху малки магазини, които са профилирани с определени стоки.

Ще има отрицателен ефект и върху услуги, свързани с ремонтни дейности и битови услуги. Потребителят вече ще се насочва не там, където му е най-близко, а където е най-евтино. 

Тепътва ще разберем истинските мащаби от настъпващата рецесия. От МВФ както и Световната банка съобщиха най-ниските финансови показатели в световен мащаб от втората световна война насам.