Румъния ще избегне рецесията, но какво ще стане с България?
От ключово значение ще бъдат мерките за ограничаване на бюджетния дефицит и избягване на понижаване на рейтинга на страната
Докато за второто тримесечие от годината България отчете най-големия спад на брутния вътрешен продукт (БВП) от 1997 година насам, а експерти очакват кризата в страната да бъде продължителна, то съседна Румъния може да се окаже в по-добра позиция за излизането от тежката ситуация, причинена от пандемията, пише money.bg.
Северната ни съседка беше една от тежко засегнатите от COVID-19 в Европа, но очакванията са, че тя ще успее да избегне навлизането в техническа рецесия през 2020 година. От австрийската Erste Group прогнозират, че растежът ще се възстанови през третото тримесечие след острия срив към средата на годината.
От финансовата компания очакват, че БВП на Румъния ще запише ръст от 5,9% за периода юли-септември и такъв от още 2% за последните три месеца на годината.
Междувременно през второто тримесечие на годината спадът на БВП беше по-дълбок от този на България - 12,3% за април-юни за съседката ни в сравнение с първото тримесечие при спад от 10% за нашата страна за същия период.
Данните за представянето на икономиките за месеците юли-септември ще бъдат решаващи, като при нов спад българската икономика ще навлезе в рецесия.
От Erste Group потвърждават предходната си прогноза за свиване с 4,7% на румънската икономика за цялата година. През миналия месец от финансовото министерство на страната посочиха, че очакват такъв от 3,8% за 2020 година.
Що се отнася до това как ще се възстановява страната през следващата година, експертите посочват, че това ще зависи основно от фискалната политика на Букурещ след изборите в страната. От ключово значение ще бъдат мерките за ограничаване на бюджетния дефицит и избягване на понижаване на рейтинга на страната.
Все пак от банката прогнозират, че за периода 2022-2024 година БВП на Румъния ще нарасне със съответно 3,7%, 4,7% и 5,3% като до голяма степен този солиден растеж ще се дължи на европейските средства за новия програмен период 2021-2027 година.
Според най-актуалната прогноза на Европейската комисия (ЕК) икономиката на България ще отчете спад от 7,1% на БВП през 2020 година, а след това ще компенсира част от загубата си с растеж от 5,3 на сто за следващата.
От лятната прогноза на Комисията става ясно, че възстановяването на българската икономика от пандемията може да се окаже по-бавно от първоначално очакваното.
В пролетната прогноза, например, беше посочено, че през 2021 година БВП може да нарасне с 6 на сто.
Експерти също смятат, че страната ни вече се намира в средата на криза, а излизането от нея може да отнеме дори по-дълъг период. Според председателя на Българската стопанска камара Радосвет Радев това може да не се случи и през следващата, а чак през 2022 година.
Последвайте ни
0 Коментара: