"Изобщо не са пирамиди. Започвам да рекламирам една дейност, че давам високи лихви. С парите, които събера, давам заем на другите и така, след като успея да събера максималният кръг от вложители, изчезвам. Това заяви в ефира на Нова телевизия икономистът Емил Хърсев по повод измамите на т.нар. „Популярна каса”, в която десетки хора загубиха стотици хиляди левове.
"Те са учредени по закона за кооперацията. Те имат тази възможност техният капитал да е променлив. Тези хора са членове на кооперацията, те са си подписали такива договори. Аз мисля, че колкото и зрителите да издават тези списъци, много добре са знаели какво подписват. Рисковете са им били ясни. Естествено, като каруцата се обръща, няма лошо да опитаме да пропищим, един вид, ако държавата направи нещо" заяви експертът и добави "Тези каси съществуват от около 20 години. Едва ли тези хора ще успеят да си върнат парите."
 
"Не е вярно, че никой не е знаел къде се намират парите им. А именно, отпуснати за кредит на фирма, която строи хотел в Сепарева баня", заяви Хърсев.
 
"Опитът за създаването на „Популярни каси” не беше никак лошо, но не успяха. В Германия ще ги видите на всяка крачка, но там си имат проверителски съюз и има по-голям контрол. Имат фонд за защита" каза икономисът.
 
"Има вариант Популярна каса да бъде използвана с цел измама, но шансът е малък", отсече Хърсев.
 
Той посъветва хората да не вярват на такива лихви. „По-добре внимавайте и гледайте къде влагате своите пари. Важно е фирмата да има нормален бизнес план”, смята експертът.
 
„Всеки грамотен български гражданин, който сключва сделка, трябва да знае какво прави. Всеки си носи риска. Ако си купиш нещо в магазина, което не ти върши работа, кой е виновен? Естествено, че ти самият”, завърши Хърсев.