Настъпват месеците, в които килограмите ни се прилепват неусетно по тялото обратно, сякаш лятото не ни се е случвало никога. Как да запазим формата си и да не позволяваме кантарът да ни разочарова, при това напълно здравословно, ни съветва известният диетолог и специалист по хранене д-р Енджи Касабие.

Преди близо две години тя стана жена на годината в Ливан.

Енджи, как да отслабнем?

В зимните дни имаме нужда от малко повече въглехидрати и храна с по-висока енергийна стойност. Посягаме повече към хляба, картофите и ориза. Характерно е и, че търсим по-топли манджи, супи. Услажда ни се и туршията, която всички обичаме. Тя не е калорична, но е много солена, а солта забавя обмяната на веществата, оформя целулит. Не сте ли забелязали, че след като сте яли суши със соления соев сос или туршия, на следващия ден може да сте по-подпухнали?

Ние имаме нужда от калории, но и през зимата може да ги получим с качествена и здравословна храна. Важно е да поддържаме балансирано хранене. Това означава да хапваме редовно, преди да усетим глад написа в-к 24часа. Ако седнем на масата гладни, ще ядем бързо и ще прекалим с количеството, защото организмът иска да навакса с храна. И след 20-30 минути, вместо да усетим ситост, ще разберем, че сме преяли и ни е тежко.

Когато усетим лек глад бързо трябва да хапнем нещо ли?

Добре е през 3-4 часа да хапваме по нещо малко, не да чакаме да усетим глад. И не бива да прекаляваме с количеството. Хубаво е през зимата да ядем повече супа, но не и да си поръчваме към нея основно и десерт, а тя да е основното ни хранене. Сега салатите не са в толкова голямо количество като през лятото, но е добре едно хранене в седмицата да се замества с повече броколи. Те са добър антиоксидант, богати са на фибри и намаляват риска от карцином. Печеният картоф също може да замести едно хранене.

Да избягваме ли сладкото, за да не напълнеем?

Сладко може да се яде и през лятото и през зимата, просто трябва да го приемаме в умерено количество. И винаги препоръчвам да се пие вода преди и след него.

Преди – за да свием стомаха, а след – за да измием прекрасния му вкус от устата си, защото ще искаме още от него. Добре е през зимата да се хапват и сезонни плодове - портокали, мандарини, ябълки, банан. Той съдържа витамин В6, който е полезен за паметта. 
От сезонните зеленчуци полезни са пресните: ряпа, моркови, броколи, зеле, но не и за хора с колит или проблеми с жлъчката. И още цвекло, спанак, тиквички. Много хора се страхуват от картофите и мислят, че не са полезни, но не е така. Доказано е даже, че при някои хора лошият холестерол се намалява ако ядат печени или варени картофи.

Лимоновият сок помага ли за сваляне на килограми и изчистване на мазнините?

Много хора пият лимонов сок на гладно, други взимат 1-2 с.л. оцет, което не им помага, а само им вреди. Киселото дразни стомаха и може да се развие гастрит или друг проблем. Ако искате да засилите имунната си система и да приемете витамин С, може да пиете лимонов сок, но не на гладно. Важно е да приемате достатъчно количество добри мазнини, антиоксиданти. Нарът е зимен плод и много полезен в това отношение.

Лютото стопява ли мазнините?

Ние търсим всякакъв вариант, при който с хаотично хранене и без нормален режим да отслабнем. Няма нищо, което стопява мазнините, ако не нормализираме храненето. Ние свързваме отслабването с лишение и гладуване, а не е правилно.


Спортът ще ни помогне в борбата с килограмите?

Спортът е важен за двигателната активност. Подпомага енергоразхода, но не е основата за отслабването. 70% от отслабването е в храненето.