Ето какви са правилата за получаване на втора пенсия
Лиляна е на 53 години. Натрупала е общо над 30 години трудов стаж. Признава, че никога не е проверявала колко точно е събрала за втора пенсия.
„Мен ме интересува само колко ще взема на момента, за да си гледам децата и да си гледам себе си. Остават ми толкова години - я доживея, я не”, казва Лилия Йософова, шивачка.
Право на допълнителна пенсия има всеки, роден след 1 януари 1960 г. Според статистиката средно, натрупаната сума към момента е около 3000 лева на човек. Пенсионните дружества обаче, твърдят, че реалната сума е доста по-голяма, заради така наречените „мъртви души” в списъците.
„Прилагайки реалният брой лица, средната сума ще е 30- 40% по-висока”, обяснява Даниела Петкова, председател на управителния съвет на пенсионно-осигурителна компания.
Изплащането на първите допълнителни пенсии започва през 2021 година. Все още обаче има неясноти - как ще се получават парите, твърдят работодатели.
„Промени трябва да има и е време те да бъдат приети, защото на първите хора времето им е дошло”, коментира Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Вариантите са три. Обмисля се, с навършването на 60 години да имаме право да изтеглим цялата сума. И още можем да разсрочим във времето или да я получаваме - пожизнено и да се наследява.
„Когато придобият право на пенсия, ние държим да се разпореждат свободно с парите си, защото те са техни. Това са частни пари и никой не би трябвало да се меси на хората, включително ако искат да ги похарчат наведнъж”, добавя Даниела Петкова, председател на управителния съвет на пенсионно-осигурителна компания.
Окончателно промените трябва да станат ясни до няколко месеца, защото време няма, категорични са експертите. Вече се знае и кой ще бъде първият българин, получил втора пенсия.
А общо натрупаните средства във всички фондове са около 13 милиарда лева.
Последвайте ни
0 Коментара: