Ракетните комплекси C-300 са основен елемент от българската противовъздушна и противоракетна отбрана. Тяхната цел е да защитават небето ни от вражески бомбардировачи, изтребители и ракети, пише БНТ.

Нейното предимство пред американските системи "Пейтриът" е, че радиусът им на действие покрива 360 градуса, спрямо 120 градуса на ПВО системите, произвеждани в САЩ.

Би Би Си потвърди новина на БЛИЦ какви оръжия ще иска от България за Украйна военният министър на САЩ

Ракетите C-300 са базирани на колесни превозни средства, което ги прави силно мобилни и трудни за засичане от противника. Времето за оперативно разгръщане е само пет минути.



Зенитно-ракетният комплекс е способен да проследи до 100 и да порази до 12 цели едновременно.

Противоракетната ракетна система C-300 е замислена в средата на осемдесетте години като средство за ефективна борба с нисколетящи високоскоростни цели.
 



Комплексът C-300 е в състояние бързо да реагира на възникващите заплахи поради високата скорост на системите за откриване и насочване, изравнявайки фактора на изненадата, благодарение на радарната система за ранно засичане на целите.

Ракета 48N6 е основата на огневата мощ на системата. Тя има уникални полетни характеристики и голяма мощност на заряд. Обсегът на комплекса е от 40 км до 400 км.
 



В края на 80-те и началото на 90-те години на века мощта и потенциалът за незабавна реакция на развърнатите зенитно-ракетни групировки на Първа, Втора и Трета зенитно-ракетни бригади, дават повод на съседи и съюзници да определят системата за ПВО на България за най-силната на Балканския полуостров

Българските въоръжени сили редовно изпълняват огневи учебни задачи с комплексите C-300 на полигона в Шабла. Страната ни разполага с 2 дивизиона.