В материал, който описва как Русия търси нови попълнения и тактики за войските си в Украйна, Би Би Си коментира, че американският министър на отбраната Лойд Остин е на обиколка в Европа, по-специално в България и Словакия, за да обсъди със съюзниците на НАТО „системите за противовъздушна отбрана, с които украинците знаят как да работят”.

БЛИЦ припомня, че във вторник медията ни съобщи, че военният министър на САЩ ще иска ракети от България за Украйна. 

„САЩ разговарят със съюзници, които имат системи за противовъздушна отбрана, с които украинците знаят как да работят - и можем да очакваме системите за противовъздушна отбрана да бъдат обсъдени по време на пътуването на американския министър на отбраната Лойд Остин в Словакия и България”, съобщава още медията.

Словакия вече даде принципното си съгласие нейната система за ПВО да бъде предоставена на Украйна с условието веднага да бъде заменена от друга.

Както БЛИЦ писа във вторник Конгресът на САЩ и украинският президент Владимир Зеленски поискаха от администрацията на САЩ помощ за прехвърлянето на съветско тежко въоръжение в Украйна, включително бойни самолети и зенитно-ракетна система С-300. 

Според тях Държавният департамент на САЩ идентифицира държави, които имат съветски С-300, а също така проучва възможността за прехвърлянето им на Украйна. Не е известно обаче как Съединените щати планират да заменят прехвърлените в Украйна оръжия на тези страни.

Русия обаче предупредихме Съединените щати, че организираното от тях напомпване на Украйна с оръжие от редица държави е не само опасен ход, но и действие, което превръща съответните конвои в легитимни цели. Което значи, че ако нашите управници отговорят положително на искането на САЩ и се съгласят да дадат ПВО-комплексите ни на Украйне, те може да бъдат унищожени още преди да са заели позиции. 

ДОСИЕ:

Румъния и България имат най-сериозната противовъздушна отбрана (ПВО) за далечни разстояния на Балканите, а Сърбия и Унгария имат най-съвременна защита на небето на малки разстояния. Това сочи анализ на военния сайт „Балканска безбедносна мрежа“ (от сръбски - Балканска мрежа за сигурност“ – б.р.), цитиран от BusinessGlobal, базирайки се на данни към 2020 г. Това са и единствените страни в региона, които разполагат с ПВО система за защита на националната територия.

Румъния направи най-голяма крачка в модернизацията на своята ПВО със закупуването на американските балистични системи „Patriot“, Унгария и Сърбия пък закупиха френски зенитно-ракетни комплекси с малък обсег „Mistral 3“ в два варианта – преносим зенитно-ракетен комплекс (ПЗРК) и зенитно-ракетен оръдеен комплекс (ЗОРК).

България пък единствена, още от края на социализма, разполага с престижните далекобойни руски ракетни комплекси С-300. Двата дивизиона служат за защита на София. Освен това България има още 5 дивизиона S-200, плюс руските комплекси „Нева“ и „Бук“.

Български зентитно-ракетен комплекс S-300 P на парад в София.

ПВО на Сърбия се състои от една ракетна бригада от 5 дивизиона и една батарея. Два дивизиона с ракети със среден обсег „Нева“ охраняват Белград, а Нови Сад, Ниш и Крагуевац са отбранявани от по един дивизион ракетни комплекси със средна далекобойност „Куб-М“. Отскоро Сърбия разполага и с една батарея от руските самоходни ракетно-артилерийски системи „Панцир“.

Унгария има ракети „Куб“ и „Mistral-2“ и „Mistral-3“.

От бившите юго републики единствено Босна и Херцеговина разполага с ПВО ракети със среден обсег – „Куб-М“. Хърватска, Северна Македония и Черна Гора не притежават системи за противовъздушна отбрана със  среден и голям обхват.   

Само Румъния и България, със своите Patriot и S-300 P, могат да защитават своето въздушно пространство на практически всички височини, отбелязва „Балканска безбедносна мрежа“.

Гърция и Турция не влизат в сметката на изданието, за разлика от Унгария, но те също разполагат със свои ракетни комплекси, като Гърция има и руските S-300.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!