Бившият премиер Бойко Борисов, бившият финансов министър Владислав Горанов и председателя на Апелативния специализиран съд Георги Ушев са дали показания по проверка на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество.

Това става ясно от съобщение антикорупционната комисия, която в петък обяви, че е извършила две проверки по сигнали, подадени от разследвания бизнесмен Веселин Денков, известен с прякора си Весо Брадата, пише "Монитор". 

Преди 2 седмици неговата настояща половинка Ивайла Бакалова стана част от видеоразследване на „Антокорупционния фонд“, в което се твърди, че е станала жертва на изнудване от страна на адвокати. Юристите искат от Бакалова над 100 000 евро, за да уредят освобождаването на Брадата от ареста.

Той беше задържан на 1 септември на ГКПП Калотина, прибирайки се от Сърбия след почивка във Франция и Италия. Заедно с него била и любимата му Мис България 2001 Ивайла Бакалова. Двамата са заедно от години. Обвинението му е за участие в престъпна група с лидер Ивайло Георгиев - Пифа.

Според прокуратурата Весо Брадата давал пари на Пифа, за да развива лихварска дейност. Че ще се проверява дали Денков, който държи ресторантите "Лебеда", "Боряна" и "Воденицата", има и финансова къща, не е свързан с убийството на Станка Малангозова се подразбра още на първото заседание по определяне на мярката му за неотклонение.

Тогава беше прочетена част от показанията на таен свидетел, който твърди, че Весо Брадата е обвиняем за убийството на Марангозова. Адвокатката му Ина Лулчева обаче контрира, че това не отговаря на истината и той няма подобно обвинение.

Оперативни данни на разследващите обаче сочели, че Весо Брадата също се подозира в поръчителство на покушението. Затова се проверявала тази версия. До момента като поръчител е обвинен Иво Масларов, който се издирва от Интерпол. Денков и Масларов са подсъдими за изнудване на Марангозова. Тя била в конфликт за пари с Масларов. В ареста за посредничеството при убийството е служител на НСО.

В петък от пресцентъра на КПКОНПИ обявиха, че срещу Брадата е образувано производство за отнемане на незаконно придобито имущество. То е стартирало с решение на Комисията от 18.12.2019 г. и се води срещу Веселин Денков, Даниела Миленкова и „Юнайтед синема Пампорово“ ЕООД, с цена на бъдещ иск 12 818 455,73 лв.

„Проверката по реда на глава Десета от ЗПКОНПИ е започнала след получено уведомление от Специализираната прокуратура за повдигнато обвинение на Денков за изнудване. С определение от 29.01.2020 г. Окръжен съд Смолян е допуснал обезпечение на бъдещия иск на КПКОНПИ, чрез налагане на възбрани върху недвижими имоти, запор на дружествени дялове и запор на сметки.

Определението на първоинстанционния съд е влязло в сила, потвърдено и от ВКС. На 15.07.2020 г. е прието решение на Комисията за предявяване на искова молба за отнемане на незаконно придобито имущество срещу Веселин Денков, Даниела Миленкова и „Юнайтед синема Пампорово“ ЕООД, с цена на иска 11 686 736,53 лв. Така на 17.07.2020 г. в Софийски градски съд е образувано гр. д. № 7114/2020 г.“, съобщават още от КПКОНПИ.

От комисията посочват, че самият Весо Брадата пък е бил приет в кабинета на председателя на КПКОНПИ Сотир Цацаров през август миналата година, защото бизнесменът е твърдял, че има данни за допуснати от органи на КПКОНПИ сериозни нарушения. Срещата се е провела на 21.08.2020 г. в административната сграда на Комисията на пл. „Св. Неделя“ № 6. Пред председателя на КПКОНПИ, в присъствието на началника на кабинета му, Денков е изложил оплаквания във връзка с производството срещу него.

„Основните доводи на Веселин Денков касаят твърдяна незаконосъобразност на предендираните от КПКОНПИ и наложени от съда възбрани на недвижими имоти. Разяснено му е да изложи в писмен вид всички заявени твърдения за нарушения на процедурата по ЗПКОНПИ, като е уведомен, че съобразно установения ред, те ще са предмет на проверка и решение на Комисията.

На 25.08.2020 г. г-н Денков е предявил писмена молба до председателя на КПКОНПИ, с подробни доводи за незаконосъобразност на действията на органите на Комисията, основно по отношение на предприетите обезпечителни мерки /възбрани и запори/ и предявения иск в СГС. Искането е „да преразгледате решението на Комисията от 15.07.2020 г.“. Молбата е регистрирана в деловодната система и на 26.08.2020 г. от председателя на КПКОНПИ са възложени две проверки“, съобщават още от КПКОНПИ.

Първата е свързана с твърденията за нарушения, допуснати от инспектори на Комисията и е приключила със становище за неоснователността им. Затова, с решение на КПКОНПИ, прието в заседание на 14.10.2020 г., след изслушване на доклад на директора на ТД София, молбата на Веселин Денков от 25.08.2020 г. е оставена без уважение.

„По т. 36 от дневния ред: „Молбата на лицето е неоснователна и не следва да бъдат предприети действия от страна на КПКОНПИ за преразглеждане на Решение № 1266/15.07.2020 г. за внасяне на иск за отнемане на незаконно придобито имущество.“ Комисията, като ищец, продължава процесуалните си действия по гр. д. № 7114/2020 г. на СГС по предявената на 17.07.2020 г. искова молба“, записали тогава от КПКОНПИ в решението.

Втората проверка е възложена на дирекция „Противодействие на корупцията“. Тя е стартирала след като на 25.08.2020 Денков подава молба до КПКОНПИ, в която „са изложени и кратки твърдения, без конкретика, за предложения, оправени към него от „посредници“ и проведени „неформални срещи“, с цел да бъде повлияно благоприятно на хода на наказателното производство, водено срещу него за изнудване“.

„Именно по повод на това, от председателя на Комисията е възложена и проверката на дирекция „Противодействие на корупцията“. В хода на тази проверка са проведени оперативно-издирвателни мероприятия, които не са установили извършване на корупционни действия от страна на конкретни лица, попадащи в обхвата на правомощията на КПКОНПИ /“лица, заемащи висши публични длъжности“/.

Работата на дирекция „Противодействие на корупцията“ в тази насока продължава с проверка на изнесените конкретни твърдения в публикуваното „Разследване“ на неправителствената организация „Антикорупционен фонд“ – „Историята на Веселин Денков и специализираното правосъдие“, веднага след представянето на първата част – 11.06.2021 г. Извършени са необходимите действия в рамките на правомощията на дирекцията, включително и идентифициране на лица и снемане на обяснения от тях.

До настоящия момент са снети обяснения от Емил Писков, Мартин Божанов, Стоимен Чакалов, Яне Янев, бившия министър на финансите Владислав Горанов, председателя на Апелативния специализиран съд Георги Ушев, бившият министър-председател Бойко Борисов и от други лица. Установени са лицата, в чието жилище, в тяхно присъствие, са извършвани част от записите, публикувани от неправителствената организация“, съобщават още от КПКОНПИ.

Бившият народен представител Яне Янев, понастоящем общински съветник в Общински съвет Сандански, е изложил подробни обяснения, отричайки да е изричал записаните думи „в този смисъл и контекст“.

Янев отрича да е знаел за действаща схема, наречена „списък за бърз контрол“, възложена на министър Горанов, като описва подробно срещите си с Ивайла Бакалова и с други лица и поводите за тях и заявява категорично, че последната му среща с настоящия председател на КПКОНПИ е била преди повече от три години, по служебен повод.

„Изискани са множество документи, включително и от Специализирания съд. С решение на Комисията от 23.06.2021 г. всички материали са изпратени по компетентност на прокуратурата, на основание чл. 106 ал. 2 т. 1 от ЗПКОНПИ.

Органи на КПКОНПИ не са осъществявали действия, свързани с разследването, по което е повдигнатото обвинение на Веселин Денков от Специализираната прокуратура по друго досъдебно производство през септември 2020 г. Такива действия не са им били възлагани и от прокуратурата по реда на ЗСВ или НПК“, подчертават още от КПКОНПИ.

Малко по-късно от пресцентъра разпространиха и позиция на председателя на Комисията Сотир Цацаров.

Ето и пълния й текст:

„Като председател на КПКОНПИ съм действал в пълно съответствие със закона както по отношение на производството за отнемане на незаконно придобито имущество от Веселин Денков, така и по предявената от него молба с оплаквания и възражения от 25.08.2020 г.

Не съм разговарял с бившия народен представител Яне Янев по повод производствата срещу Веселин Денков (наказателни и за отнемане на имущество) никога и никъде. Всъщност, не съм се срещал с Янев в близките 3 – 4 години. Твърденията в тази насока, ако се изречени от него, определям като откровена неистина по отношение на мен и измама по отношение на лицата, осъществили звукозаписите.

Считам, че мотивите за действията на тези лица (включително Веселин Денков и Ивайла Бакалова) спрямо мен са свързани с прозводството за отнемане на незаконно придобито имущество, наложените запори и възбрани върху имуществото на Денков и предявения иск за отнемане на незаконно придобито имущество срещу него на стойност 11 686 736,53 лв. Не коментирам действията на лицата, представени като автори на „Разследването“ на неправителствената организация „Антикорупционен фонд“.
Позволявам си само да оспоря твърдението, че публикуваните материали представляват журналистическо разследване.

В тези материали, основани на тайни звукозаписи, по никакъв начин не е търсена и представена друга гледна точка – на засегнатите от неистините лица, в случая – конкретно моята. Това подсказва истинските цели спрямо мен на създателите на „Разследването“, които нямат нищо общо с обективната журналистика. От същите лица, бе направен опит името ми да бъде свързано с разследването им, известно като „Осемте джуджета“, когато по същия начин публикувах позицията си.

Ще обмисля дали да предприема по-нататъшни действия пред компетентните органи на съдебната власт спрямо всички лица, които използват името ми с измамлива цел или разпространяват неистини за мен.“