Ето кой е революционерът, който е по-известен поет от Ботев
По време на Априлското въстание и Освободителната война, има едно име, чийте стихове се пеят от всички
Когато кажем името на Христо Ботев, си представяме може би най-известният български поет. Но по време на Априлското въстание и Освободителната война, има едно име, чийте стихове се пеят от всички, пише Poznanieto.bg. Остава в историята със следните безсмъртни слова:
Не щеме ний богатство,
не щеме ни пари,
искаме свобода
с човешки правдини
Това, разбира се , е Стефан Стамболов. Научете повече за неговата поезия.
Как Стефан Стамболов става най-известния поет в България
Стефан Стамболов е известен със своята революционна дейност и по-късно със своята политическа кариера. Но по време на поредицата от въстания 1875 и 1876 година, а дори и по време на Освободителната война, гореспоменатите стихове на Стамболов се пеят от всички българи. Причината за по-голямата популярност на Стамболов спрямо Ботев е свързана с по-разбираемите стихове за повечето българи.
Популярността на Стамболов забелязана по време на Старозагорското въстание. Продължава и при Априлското въстание – това е запазения възглас на Хвърковатата чета на Бенковски.
Единственият, който може да се доближи до неговата популярност е бил Раковски, но това се случва повече от 10 години по-рано, а и по това време революционното движение на българите е в своя зародиш.
Поезията на Ботев е безсмъртна класика, но тя по-късно достига своята известност. Творбите, които остават в съзнанието на българските революционери са няколко:
1.Возвание – “Ей народ поробен”
2. Български марш – “Дойде деня, очакван”
3. Марш – “Не щеме ний богатство”
В тях се забелязва близост с произведения на Добри Чинтулов, Каравелов и по-ранните произведения на Иван Вазов. Доказателство за безспорните качества на Стамболов е и факта, че той е единственият публикувал заедно с Ботев=
Песни и стихотворения от Ботьва и Стамболова
Преди смъртта си, Ботев не публикува друг свой поетически сборник. В нея има основно стихотворения на Ботев и само 5 на Стамболов. Това е показателно, че Ботев определено е оценявал поетичния талант на по-младия си другар и го подкрепя в неговото писане. След смъртта на Ботев, Стамболов пише още 2 свои поетични книги.
Там се забелязва влиянието на Ботев върху неговото творчество. В годините след Освобождението, Стамболов започва да развива своята политическа кариера и на практика не развива таланта си в пълна степен. Въпреки това, трябва да отчетем, че той се занимава и с преводи.
Преводите на Стамболов
Известни са 3 превода на Стамболов:
1.Опитва се да преведе известния роман на Н.Чернишевски “Какво да се прави”
2.Макгахан – “Турските зверства в България” – Работата на американския журналист Макгахан е с епохално значение в историята на България. Той успява да отрази зверствата над българското население по време на Априлското въстание. Успява да настрои мнението в Европа на страната на българите и това да стане основна тема в Източния въпрос.
Преводът на Стамболов се опитва да покаже и на българската публика, как през очите на един чужденец се виждат пепелищата в България.
3. Р.Джованьоли – “Спартак” – Това е последният превод, който прави Стамболов.Това се случва след като той пада от власт. Предполага се, че Стамболов се отъждествява с главния герой – бунтовникът Спартак. Интересното в случая е, че той не посочва името си по време на превода.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
Но пък после става най известния рекетьор.Продава постове,длъжности и назначения.
СТАМБОЛОВ Е ЕДИНСТВЕНИЯТ БЪЛГАРИН КОЙТО Е ПРЕДВИДИЛ ЧЕ РУСНАЦИТЕ СА ЗЛОБНИ, ЗАВИСТЛИВИ И УНИЩОЖАВАТ БЪЛГАРСКАТА КУЛТУРА И БИТИЕ КАТО НАСАЖДАТ РУСКО СЪМОСЪЗНАНИЕ НА БЪЛГАРИТЕ.... ЗА ТОВА ГО СЪСИЧАТ ДОЛНИТЕ МРЪСНИ РУСНАЦИ В ЦЕНТЪРА НА СОФИЯ.... НАМ РУСИЯ НЕ НИ Е НУЖНА....СВОБОДАТА Е НАЙ ВЕЛИКОТО НЕЩО НА СВЕТА.... НИКОГА ПОВЕЧЕ ДРУЖБА С РУСИЯ... ОГЪН И ЖУПЕЛ ДА ГИ ГОРИ...АНАТЕМА...
Ботев е признат и много над Стамболов. Стига сме посягали на светини.
Аз поставям на върха на българската литература не Иван Вазов, Не Ботев, Не Славейков, Не Раковски, Не Чинтолов, Не Вапцаров, Не Смирненски, не Йовков, не Елин Пелин, не Караславов,не Павел Вежинов, не Пеню Пенев, Не Радичков, Не Хайтов, Не Станислав Стратиев, не Стефан Цанев а....... внимание......Георги Господинов. Титан на мисълта. 10 пъти да му прочетеш нещата, пак няма да разбереш какво иска да каже.
То и бай Ганьо е революционер.
Думите му са общовалидни и днес.
...нещо четете историята като жълтици в Интернет, всеки грамотен човек в България знае защо е убит Стамболов заради далаверите му с имоти с Петков, затова оня го оставят жив да може да връща, научете историята, тя винаги се повтаря, дори и днес с още по голяма сила
Абе, що всички велики българи , бивали в Русия, после бягат от нея, като дявол от тамян?