Евродоклад: Ритници, бой с пръчки и смрад на урина в психиатричните болници в България
Продължаващото малтретиране и небрежно отношение спрямо толкова уязвими потребители на социални услуги в България не бива да продължава повече и трябва без забавяне да бъде премахнато, четем още в документа
Физическото малтретиране, извършвано от персонала на въпросните заведения, се изразява в блъскане, плесници и ритници, се казва в публикувания днес документ на Европейския комитет за предотвратяване на изтезанията и нечовешкото или унизително отнасяне или наказание (КПИ) към Съвета на Европа.
Нечовешки и унизителни условия
Обичайна практика в психиатриите или други социални заведения е пациентите да бъдат ритани, шамаросвани и налагани с пръчки. Такива пръчки редовно са откривани в кабинетите на служителите и изглежда са нещо като стандартен инструмент за тях, се посочва още в доклада.
Настанените в психиатриите освен това нерядко обитават "мръсни спални помещения с мръсни и дори ръждясали легла, около които се разнася отвратителна смрад на урина, а мухи лазят навсякъде, кацайки по легла и пациенти". От КПИ отбелязват, че тези хигиенни условия могат да бъдат определени единствено като нечовешки и унизителни.
Друг основен упрек е свързан с нелегалната практика за изолация и използване на средства за механична имобилизация на настанените в такива заведения. В тази връзка се уточнява, че - за разлика от предишни години - при последната инспекция експертите на Съвета на Европа не са открили метални вериги, използвани за тази цел.
Но има множество еднозначни свидетелства на пациенти, че са "били връзвани към леглото с колани в продължение на цели дни, като през цялото време са били с памперси, в които е трябвало да уринират и дефекират". Някои пациенти са съобщили, че ръцете им са били връзвани над главата, причинявайки им болка, подуване и изтръпване на горните крайници. Това също може да бъде описано като малтретиране, заключават авторите на документа.
Това не бива да продължава повече
Представители на Комитета за предотвратяване на изтезанията и нечовешкото или унизително отношение са посетили общо 14 пъти България от 1995 година до днес и винаги са давали лоша оценка за състоянието на психиатричните болници и социалните домове в страната, припомня агенция ДПА. Въпреки това не е постигнат почти никакъв напредък.
Препоръката към българските власти е за радикална промяна: за борба срещу стигматизирането, свързано с психичното здраве; за полагане на реални усилия за интегрирането на лицата с психични разстройства и умствена изостаналост в общността, вместо позорното им криене на отдалечени места, каквато практика съществува от дълго време.
Продължаващото малтретиране и небрежно отношение спрямо толкова уязвими потребители на социални услуги в България не бива да продължава повече и трябва без забавяне да бъде премахнато, четем още в документа.
Подчертава се и това, че препоръките на КПИ трябва да се разглеждат като инструмент, който помага на българските власти да установяват недостатъците и да предприемат необходимите промени в съответствие с основните ценности, които България е приела в качеството си на държава членка на Съвета на Европа и на ЕС.
Последвайте ни
0 Коментара: