Българинът обича да е на маса. Обича хубави мезета и домашна ракия. Посегнешл към чашката и спреш ли му кранчето... става страшно. В Европа явно не знаят с кого си има работа.

Евродиректива от Брюксел поряза българите за безакцизна домашна ракия. Това става ясно от измененията в документа, приети още през 2020 г., но публикувани едва сега на сайта на Министерството на финансите.

Промените дават възможност на всяка държава по желание да освобождава от акциз домашното производство на етилов алкохол в малък казан. Максималното позволено количество е 50 литра спиртни напитки на семейство на година. Това за нашенеца е, както се казва за зъбобол.

Условието е производството да става от собствени плодове, набрани от лична овощарска градина. Дестилиращото устройство пък трябва да е малко и да е регистрирано към компетентния орган на съответната държава, пише "Телеграф".

Произведеното количество спиртни напитки не може да се продава, а може само да се ползва за собствена консумация – от лицето, неговото семейство или негови гости. Държавата членка може да реши вместо да маха напълно акциза, да прилага намалена ставка.

В директивата обаче има едно изрично написано изключение и това е България.

Оказва се, че българите не могат да се възползват от възможността да си правят безакцизна ракия в собствен казан, защото преди присъединяването ни към ЕС сме успели да си извоюваме възможността да варим такава, но да плащаме акциза наполовина.

Този режим, който е само за нашата страна, се запазва. Той обаче е по-неблагоприятен, защото варенето на ракия става само в регистрираните селски дестилерии, а не в лични казани. Тази услуга се заплаща от собственика на плодовете.

Освен това за произведената по този начин домашна ракия се дължи и акциз, макар и ставката да е намалена наполовина. Така казаните в задния двор или в мазетата, които много българи имат, остават в нелегалност.