Еврото идва: ще ви върнат ли левове, ако магазинът няма ресто?

Законът позволява рестото да е в левове, ако липсва наличност в евро – ето какво още трябва да знаете

https://blitz.bg/obshtestvo/evroto-idva-shte-vi-varnat-li-levove-ako-magazinat-nyama-resto_news1115513.html Blitz.bg

Два месеца преди въвеждане на еврото екипът на "По света и у нас" продължава да отговаря на вашите въпроси, свързани с еврозоната.

Въпрос, Ивайла Пенева: "Ако след първи януари в кварталния магазин им дам 10 евро, а те нямат евро да ми върнат - редно ли е да ми върнат левове? За мен не би било добре!

Какво гласи законът?

В него се казва, че "В периода на двойно обръщение при получено плащане в брой в левове или в евро, търговецът връща остатъка изцяло в евро. Когато търговецът няма достатъчна моментна наличност..., връща остатъка изцяло в левове."

Но - много от специалистите съветват в този период да използваме карти при плащания, където можем, защото: "От датата на въвеждане на еврото в Република България при извършване от търговци на операции в брой с автомати, устройства и системи на самообслужване, включително без електрическо захранване, се използва само евро."

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
2 Коментара
факър
преди 7 месеца

Не плащайте с карти ! Борете се за кеша !

Откажи