Поверието, че петък 13-и носи несполука и заплахи, е прастаро, но и днес стряска много хора по света. Според Института по фобиите в Лос Анджелис само в САЩ между 17 и 21 милиона души показват симптоми на тази така наречена трискафобия. Експерти смятат, че това е най-силното суеверие сред хората и в ХХI век, макар учените да не могат да установят откога и откъде точно тръгва. Но те приемат, че е в резултат на наслагване на два символа, предполагащи нещастно стечение на обстоятелствата - петък и 13.

Съществуват поверия, че точно в петък Ева се е поддала на изкушението на Лукавия, че в този ден от седмицата е свършил световният потоп, че Каин в този ден е убил Авел, че смешението на езиците според строителите на Вавилонската кула е станало тогава, че Соломоновият храм е рухнал в петък на 13-о число.

Има твърдения, че избиването на младенците от цар Ирод също е започнало в петък и, разбира се, в петък е разпънат Исус Христос. Освен това петък дълго време е бил шестият ден от седмицата, а числото 6 е свързано с дявола - 666 е числото на звяра.

Но според традицията на редица народи петък 13-и носи късмет, а не нещастие

И древните цивилизации не са били на едно мнение относно числото 13. Според китайците то носи щастие. Подобно е било становището и на древните египтяни. За тях животът бил стремеж към духовното възнесение, протичащ на етапи - 12-и в този живот и 13-и отвъд, на задгробния живот. Така числото 13 символизирало смъртта, но не като прах и гниене, а като божествена и желана трансформация. 

След залязването на египетската цивилизация други култури изкривили значението на числото и го свързали само със смъртта, а не с почитта към вечния задгробен живот. Има и становища, че числото 13 е било преднамерено “оклеветено” от създателите на патриархалните религии при зараждането на западната цивилизация, защото символизира женското начало.

То се свързвало с праисторически богини, защото съответствало на броя лунни (менструални) цикли в годината - 13х28=364. В пещерата Ласко във Франция например е показана богинята на Земята - Лосел, държаща рог с 13 дупки. Освен това “фрайдей” (петък на английски) произлиза от нордическите богини Фрига и Фрея, символи на плодородието и сексуалността, т.е. на женското начало.

И понеже всяко ново нещо отрича старото и го заклеймява, с възхода на патриархалната цивилизация слънчевият календар измества лунния и новото щастливо число е 12. Съответно старото 13 е обявено за прокълнато, а петък като символ на женското начало става лош ден.

Едно от най-древните табута пък, свързани с числото 13, произлиза от хиндуистите в Индия. Те оценяват като нещастие събирането на 13 души на едно място. Впечатляващо е, че същото суеверие има и при викингите. Причината се крие в следния техен езически мит. На пиршество във Валхала били поканени 12 божества, но злият Локи - богът на пакостите, не бил в списъка. Въпреки това той отишъл и боговете станали 13. След провокация, предизвикана от Локи, бил убит Балдер - любимецът на боговете.

Това се потвърждава и в Библията. 

На прочутата Тайна вечеря се събрали Исус Христос и 12-те апостоли, общо 13

Предателят Юда напуска преди полунощ, но според тогавашните правила на обществен живот това става в общото време на Мрака, между дните четвъртък и петък. В резултат Исус понася своята Голгота в петък - денят на жестокото разпятие.

Това можеше да бъде единствената смислена връзка между числото 13 и деня петък, ако не беше още един многозначителен факт, свързан с погром на петък 13-и. Случва се на 13 октомври 1307 г., когато се пада петък. Тогава по нареждане на френския крал Филип Хубави започва разгромът на членуващите във влиятелния и богат Орден на тамплиерите, а това оставило голяма следа в съзнанието на Запада чак до наши дни.

Истинската причина за масовото избиване на тамплиерите била, че кралят задлъжнял много и за да си набави пари, обявява тамплиерите за врагове, като ги залавя и конфискува цялото им имущество, което никак не било малко. Всъщност присвоеното било разделено между крал Филип и папата, който използвал Инквизицията, за да осъди и изпрати на мъчения и смърт хиляди тамплиери.

Затова най-достоверна история за произхода на страха от петък, 13-и, се смята гонението на рицарите от Ордена на тамплиерите, започнало на 13 октомври, петък, през далечната 1307 г. Тогава френският крал Филип IV и папа Климент V отнели всичките им богатства в полза на двореца и на църквата и ги хвърлили на Светата инквизиция. Хиляди рицари били арестувани, измъчвани, изгорени на клада или избити.

В наши дни на “черния петък” на Уолстрийт през 1929 г. започва Голямата депресия в Америка. Аварията на “Аполо 13” станала също в петък. Още повече полетът започнал в 13 часа и 13 минути.

Превземането на Одринската крепост

Но в българската история се случва и щастливо събитие на тази дата за слава на България

В Балканската война през 1913 г. българската армия, щурмувайки Одринската крепост, я превзема тъкмо на 13 март, в петък, в 13 часа на обед. Край Одрин са разположени 1300 български оръдия. Българските войски показват нечувана храброст, военни умения и държеливост. С превземането на Одринската крепост решават изхода от Първата Балканска война и поставят на колене Османската империя.

И днес има хора, които смятат, че “черният петък” им е щастлив ден. Особено на онези, за които тя е и рождена дата.

Психолози са установили, че хората, които се считат за нещастни, е по-вероятно да вярват в суеверия, свързани с лошия късмет. В Древен Рим магьосниците се събирали на групи по 12. Вярвали, че 13-ият в групата е самият дявол. Според нумеролозите числото 13 “страда” заради неговата позиция след 12. Има 12 месеца в годината, 12 зодиакални знака, 12 са боговете на Олимп, 12 племена на Израел, 12 апостоли на Исус. В картите Таро 13-ата карта е картата на смъртта.

Страхът от числото 13 е силен и днес. Повече от 80 на сто от небостъргачите нямат 13-и етаж. Много летища пропускат 13-ата писта. Немалко хотели са без 13-и етаж или 13-а стая. Във Формула 1 няма болид с номер 13. Улиците във Флоренция нямат номер 13 и пр.

Дора НИКОЛОВА