Гарелов с мълниеносни разкрития за Радев и Трифонов
Приключва мълчанието на Трифонов, премиерът е ясен, а президентът е господар на положението в момента, заяви той
"Понеделник е денят на осъзнаването. Във вторник вече трябва да имаме ясни заявени намерения на тези, които ще съставят правителство. Вероятно това ще бъде „Има такъв народ“. Мълчанието на Слави Трифонов трябва да приключи", това заяви в интервю за БГНЕС журналистът Иван Гарелов.
Според него в деня след изборите трябва да се сложи едно ново начало.
„Не трябва да се губи инициативата и още първите дни след изборите трябва да се излезе с ясни решения. Те трябва да са вече в джоба на политиците“, каза „Мистър Панорама“.
За намиране на решение той разчита много и на президента Румен Радев.
„Очевидно е, че той е господар на положението в момента. Това личи най-вече от състава и действията на служебното правителство. Предполагам, че този контрол над развитието на нещата ще се запази“, заяви Гарелов.
Той смята, че моделът на служебното правителство трябва да се запази.
„Това означава в бъдещия кабинет да има и експерти, и умерени представители на политиката, но умерени, приемани и останалите партии. Този кабинет трябва да бъде съставен от трите партии на протеста. Но това не означава, че те имат еднакви, изгладени отношения, напротив всеки ще има своите претенции.
Слави Трифонов ще има претенциите, че е спечелил изборите, „Демократична България“ – че е с най-голям политически опит, защото някои от техните лидери дори са били в правителствата на Бойко Борисов. „Изправи се! Мутри вън!“ ще кажат, че са били най-активни на протестите. Те имат няколко амбициозни дами, които ще искат да заемат своето място в новите структури на властта“, заяви Гарелов и разкри, че в първите дни на следващата седмица ще има голямо интервю с лидера на „Има такъв народ“ Слави Трифонов.
Някои от министрите в сегашния служебен кабинет трябва да останат и в новото правителство.
„Ще има и нови, ще има и изненади. А най-важната изненада е кой ще бъде премиер, нали така – ние нямаме още яснота, но мисля, че ще се изясни и това и до вторник“, заяви „Мистър Панорама“. Той не изключи бъдещото правителство да има дълъг живот. Още повече, че идват и президентски избори.
Според него бъдещият премиер трябва да бъде непартийна фигура.
„Непартийна, уважаван експерт, уважавана личност. Много харесвам ген. Стефан Янев – виждате каква стабилност излъчва, каква увереност, спокойствие. Той внася това в тази пъстрота на служебното правителство, съставено от различни характери, с които въобще не скучаеш, държат обществото в напрежение, допускат и големи грешки, но са амбициозни. Трябва да има една такава успокояваща фигура“, добави Гарелов.
Той вижда бъдещето на ГЕРБ без Бойко Борисов. „Те вече са наясно с това и той също е неясно. Не приемам разпространената теза, че без Борисов, няма да има ГЕРБ. Там има доста способни хора. Те са в състояние да образуват ядро и тази партия да продължи да съществува и да се развива в опозиционна обстановка“, заяви Гарелов.Ако технократското звено в ГЕРБ, в лицето на хора като Томислав Дончев, вземе връх, а не финансовото, което ръководеше далаверите, те биха могли да създадат една нормална партия, убеден е журналистът.
По отношение на взаимоотношенията между България и РС Македония Иван Гарелов каза, че България трябва да имаме една ясна и изразена позиция. „Трябва да изработим дългосрочни цели и да ги постигаме постепенно без да ги променяме и да лавираме“, каза той и даде за пример Гърция. Там независимо коя партия е на власт, винаги имат една линия по отношение на техните национални интереси.
Гарелов отдаде заслуженото и на първия демократичен президент Желю Желев за признаването на независимостта на Македония през 1991 г. и да помогне за нейното международно признание.
Настоящата ситуация връща Гарелов в началото на прехода през 1989-1990 г., когато имахме надежда как ще се развие България и как тя ще се превърне в нормална държава.
„В момента не става дума за смяната на една власт с друга, а за смяната на един модел на управление на държавата, до който я докарахме за последните 30 години. Трябва да се изкорени практиката държавата да ограбва хората и да работи като някакъв мутренско-милиционерски холдинг“, каза журналистът.
Според него процеса на изкореняване, защото не харесва думата изчегъртване, ще отнеме поне 2-3 години.
Последвайте ни
31 Коментара: