Генетик се срещна с баба Босилка и дядо Методий и разбра тайната на дълголетието ВИДЕО
Според д-р Любомир Балабански дългият живот е заложен още в гените, но всеки трябва да се старае да живее здравословно
Д-р Любомир Балабански е генетик с над 15 години опит в молекулярната биология и геномиката.
Той се е срещнал и е изследвал над 60 български столетници. На фона на факта, че българите умират най-рано от всички в ЕС, ви представяме една различна гледна точка, която е слабо известна. А тя е, че българите наистина са имали гени на столетници.
Според д-р Любомир Балабански дългият живот е заложен още в гените.
„Спомням си още, докато бях студент и следвах молекулярна генетика, не спирах да се впечатлявам колко много черти на организма като физиология, метаболизъм, дори и характер са с генетичен компонент. Влияят се от генетични вариации, които всеки от нас носи“, посочи той в ефира на бТВ.
Д-р Балабански разказа, че е попаднал на статия, която стига до заключението, че при генетични модификации при мишки се наблюдава двойно увеличение на продължителността на живота.
Множество фактори
„Всеки от нас носи собствения си геном, който е уникална последователност от молекули, която съдържа рецептата за това, което сме ние, и кодира душевността и характера, които носим. Абсолютно нормално е човек да носи специфични варианти, които обаче се наблюдават и при други хора по целия свят“, коментира специалистът.
Д-р Любомир Балабански разказа за срещата си дядо Методий, който живее в покрайнините на Радомир и до 101-годишната си възраст карал колело.
Сред отличителните срещи на специалиста е тази с баба Босилка от Своге. На 102 години тя поддържала градина в перфектно състояние. Живеела абсолютно сама, пазарувала си и се грижила за себе си. Била доста пъргава и физически активна.
„Изследванията ни на столетниците бяха част от „Генома на българския столетник“, който е проект към катедрата по „Медицинска генетика“ в Медицинския университет в София. Целта беше да изследваме и начина на живот на столетниците и генетиката им“, обясни д-р Балабански.
„Разбрахме, че дълголетието е една много комплексна черта и сложна комбинация от фактори на околната среда и начина на живот, както и на гените, с които сме се родили“, посочи той.
Алкохол и цигари
Според специалиста човек няма как да постигне дълголетие, ако не е постигнал оптимизация и в двете посоки – да се старае да живее здравословно, да има малко късмет и да е роден с гени, които благоприятстват за успешна преживяемост.
Едно от най-силните заключения е, че столетниците не са пушили изобщо или ако е имало единици, е било много инцидентно.
От гледна точка на алкохол – повечето от тях или въобще не са консумирали такъв, или само по поводи.
Екипът от учени заварва мнозинството от столетници в много добро здравословно състояние. Повечето от тях почти никога не са влизали в болница и не вземат лекарства профилактично.
„Това ни наведе на мисълта, че гените, които носят, определено имат протективен характер. Те са лишени от високо рискови фактори – най-вече свързани с основните „убийци“ като сърдечно-съдови заболявания, онкологични заболявания, невродегенеративни заболявания“, обясни д-р Любомир Балабански.
Последвайте ни
0 Коментара: