Гешев каза при какви условия ще хвърли оставка
По думите му в България се топим едни други, после очакваме да ни уважават в Европа
Това е политически въпрос, на който ще се опитам да отговоря юридически. В България имаме един голям проблем, формулиран от Паисий: „О, неразумни юроде, поради що се срамиш да се наречеш българин“. България е готова за Шенген, това не го казвам аз, а ЕК. Това заяви главният прокурор Иван Гешев в ефира на БНР по повод отказа България да влезе в Шенген.
По думите му това решение е заради политическа целесъобразност, а не заради реални проблеми.
„Говорим едни срещу други, топим се в Европа. Това, което правим е да преекспонираме проблемите с цел вътрешно политически облаги, включително на отделни политици. Ние сме заслужили мястото си в тази общност (Шенген – бел. ред) и искаме нещо, което е наше. В момента не защитаваме българския си интерес“, посочи още обвинител номер едно.
„Но виждам прогрес - за първи път политици, различни от българския политически спектър, защитават българския интерес. Не може да се сърдим на друга държава, че тя защитава интереса си, а ние не“, коментира той ветото на Нидерландия.
„Много смешно е, че тези, които закриха специализираните структури сега се позовават на това, че България има проблем с организираната престъпност и корупцията. Говоря във вътрешнополитически план.
Ние се връщаме 12 години назад към един стар модел на борба с организираната престъпност. Въпреки това след всички спадове започва една добра комуникация на изпълнителната власт, на МВР. Само заедно можем да постигне това, което българските граждани очакват – сигурност", посочи той.
Той коментира и разследването на Sky news, че е стреляно по мигранти от българска страна.
„Уважавам работата на всички журналисти, случаят е от преди 2 месеца, съвсем случайно сигурно излиза сега, отдавам го на случайност. Това разследване не мисля, че играе роля „за“ или „против“ Шенген. Винаги има хора, които нарушават закона и прокуратурата ще бъде безкомпромисна към тях“, каза Гешев.
По думите му текат две проверки по случая. „По едната няма никакви данни, че от България е стреляно по мигранти. И другата проверка е така да кажа „висяща“. Обвързването на тези проблеми с Шенген е вътрешно политическа, а от външна гледна точка е защита на национален интерес.
Той коментира и дискусията за Съдебната реформа.
„От една страна се говори, че главният прокурор е безконтролен, безотчетен, от друга страна се отказва разговор. Липсата на разговор е страх, че не може да се аргументираш с истински факти. Мен не ме е страх да ида сам в Народното събрание (НС). Моето разбиране за Съдебна реформа е, че само заедно обединявайки се около общи приоритети ще постигнем благополучие за българските граждани.
Няма да позволя под претекста за съдебна реформа да бъде засегната независимостта на съдебната власт и прокуратурата. Тя остана една от малките институции, които защитават правата на българските гражданите. Това ще означава връщането в едни тъмни времена. Част от политиците искат да посегнат на властта под претекст, че искат промяна на конституцията, върховенство на закона“, коментира Гешев.
„Мен не са ме избрали политически партии, а ВСС и съм избран по правилата на променената българска Конституция по предложенията на „Демократична България“ (ДБ).
Гешев коментира и твърденията, че парите за АМ „Хемус“ са били изнасяни с чували.
„Това показва колко силни са медиите. Един човек, бивш министър, който никога не е казвал нещо, което е вярно, той излезе и каза, че има чували, след това излезе ГДБОП и каза, че няма чували. Аз като главен прокурор не мога да кажа има или не чували. Това, което мога да кажа е на сайта на Прокуратурата“, изтъкна обвинител номер 1.
Гешев разкри и каква е ситуацията в укриващите се в чужбина Васил Божков и Цветан Василев.
„Това е страна извън ЕС, която ако прецени ще отговори на нашите въпроси, ако прецени ще съдейства, ако не – не. Това е трудно не само за България, това е трудно и за други страни от ЕС и за САЩ“, коментира той.
Гешев коментира и обвиненията, че прави политика със срещите си с жертви на престъпления.
„Аз не виждам политици, които да се срещат с граждани, които са пострадали от престъпление. Това не е политика. Тези хора търсят българската прокуратура, не търсят НС и другите институции., Имат доверие само в българската прокуратура. Българските политици трябва да видят мъката на тези хора, Никоя от тези срещи не е лека", изтъкна той.
Гешев коментира и твърденията, че всички главни прокурори не са харесвани - Татарчев, Филчев, Цацаров. „Ако сме добри и се харесваме на политиците значи, че не си вършим работата и тогава вече наистина трябва да си подам оставката. А това, че не съм харесван, значи, че си върша работата", посочи той.
„Не мога да изказвам становище за работата на парламента“, посочи Гешев, но даде за пример Конференцията, която бе проведена за речта на омразата.
„Смятам, че това може да даде пример и на българските политици как хора с различия седнаха на едно място и спокойно определиха какво трябва да се направи, за да се реши проблемът. Няма как да стане без да има разговор“, изтъкна той.
Водещата отново го върна към темата с оставката, като попита: При какви обстоятелства не можете да продължите да бъдете главен прокурор.
„Ако не мога да съм полезен на българското общество и хората. За оставката - фокусирането в една отделна личност едва ли ще реши всички проблеми. Аз нямам проблем с оставката, аз ще живея по-добре и не като главен прокурор.
Но какво ще направим с това. Самото фокусиране върху една личност – главен прокурор или председател на ВКС, означава, че не може да се справиш с реалните проблеми на хората. Дайте да се обединим, дайте от дърветата да направим гора
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни